Excel Veri Doğrulama Nasıl Yapılır

Excel Veri Doğrulama Nasıl Yapılır

Excel Veri Doğrulama Nasıl Yapılır sorusuna cevap verdiğimiz takdirde aslında büyük bir yol almış olacağız. Şimdi bilgisayarımızda veri doğrulama işlemlerine başlamak için Excel programını açıyoruz. Veri doğrulama genel anlamıyla istenilen değerin girilmesi için en basit anlatımıyla filtreleme yaptığımız yerdir diyebiliriz. Konunun daha net anlaşılması için basit bir örnek üzerinden devam edelim. Aşağıda not listesi verilen bir tablo üzerinden devam edelim.

Excel Veri Doğrulama Örnek Tablo

Bu Tablo üzerinden devam edelim. Tabloya baktığımızda isim bilgi, not bilgisi, tarih ve il isimlerinin olduğu alan mevcut. Asıl şimdi veri doğrulamaya başlıyoruz. öncelikle öğrenci adı sütunundan başlayalım. Bu sütün da pek fazla yapılacak bir şey yok çünkü isim her şekilde yazılabilir. Sınav tarihi sütununda sütun seçili iken. menüden veri doğrulama sekmesine gidiyoruz.

Veri Doğrulama

açılacak olan pencere aşağıdaki gibi olacaktır.

Excel Veri Doğrulama Tarih

Bu Alanda İzin verilen sekmesi bizim için en önemli alandır. Bu alanda tarih mi, ondalık sayımı vb. kriteri belirliyoruz. Biz tarih aralığı belirleyeceğimiz için tarih alanını seçiyoruz. Genel anlamda bir bakalım.

Excel Veri Doğrulama

İzin verilen alan tıklandığında kaşımıza açılır liste çıkmaktadır. Burada veri doğrulama aşamasında hangisini seçeceksem seçip sınırlarımı yazdıktan sonra devam ediyoruz.

Excel Geçersiz Veri Doğrulama

Bizim tabloda tarih alanı olduğu için Tarih alanından devam ediyoruz. Tarih alanı seçerken karşımıza ikinci bir kriter çıkmaktadır. tarih aralığı seçebiliriz. yada belli tarihten önce yada sonra olsun şeklindeki filtreleme işlemlerini de İzin verilen sekmesinin hemen altında Veri kısmında belirleyerek devam ediyoruz. Örneğin 01.01.2019-01.01.2020 arasında olsun. verilen bu tarihlerin dışında bir tarih girildiğinde uyarı verecek şekilde ayarlayalım.

Excel Veri Doğrulama Tarih Aralığı Seçme

Başlangış Tarihi ve Bitiş Tarihi bu sayfada belirliyoruz. Tamam dedikten sonra kaydetmiş oluyoruz. Fakat bu tarihler dışında bir tarih girildiğinde de sistem beni uyarsın istiyorum. Bunu Yapmam için Üst Menüden yine aynı şekilde Veri Doğrulama menüsünden geçersiz veriyi daire içine al şeklinde seçmemiz lazım.

Excel Geçersiz Veriyi Uyarma

Tarih alanı ile ilgili gerekli filtreleme yapıldıktan sonra aynı mantık ile Sınav Puanı içinde yapabiliriz. Puan aralığı seçerek kriter koyabiliriz. Sınav Puanı yapıldıktan sonra İl sırası var. Burada il sırası alanında herhangi bir kriter koymayabiliriz. Ama Türkiyede 82 İl İsmi var her öğrenci için il ismi yazmak yerinde il hücresine tıklandığında il listesinin geleceği bir liste açalım ve o listede il ismi seçelim devam edelim. Bu şekilde veri doğrulama yapalım. İl Listesinin hazır gelmesi için Listeyi bir yere yazarak tutmalıyız. Aksi durumda hazır halde seçmek imkansızdır.

Excel Veri Doğrulama Liste

Görüldüğü gibi il isimleri sütunundan hücreye tıkladığımızda karşımıza il isimlerinin yazılı olduğu liste gelmektedir. Burada çok rahat bir şekilde yazmak yerine seçerek devam etmek son derece kullanıcı açısından kullanışlı olmuş oluyor. Excel Veri Doğrulama makalemiz burada bitmiştir. Kalın sağlıcakla… 

 

YORUM YAZIN