Excel Tarih Fonksiyonu

Excel Tarih Fonksiyonu

Excel Tarih Fonksiyonu; Excel kullanıcıların en çok kullandığı bir fonksiyondur. Bu makalemizde excel tarih formülü ile ilgili sırası ile tarih ile ilgili muhtemel karşınıza çıkacak olan tüm parametreleri ele alarak konunun daha net ve anlaşılır olması için Excel tarih fonksiyonu nu anlatacağız. Bölüm bölüm konuyu ele alacağım sırası ile devam edeceğim. Bu gibi başlıklar ile sizlere konuyu anlatmaya çalışacağım. Sırası ile Başlayalım.

Excel Tarih Ekleme

Öncelikle excel tarih formülü konusu için Tarih ekleme den başlayarak devam edelim. Öncelikle Excel Sayfamızı Açıyoruz. Açtıktan sonra üst menüden Formüller>>Tarih ve Saat yolunu izleyerek devam Excel Tarih Ekleme İşlemlerini  Yapıyoruz.

Excel Tarih Ekleme

Şekilde görüldüğü gibi menüden devam edildiğinde A1 hücresine Otomatik olarak tarih ekleme işlemini yapmış oluyoruz. Belgemiz her açıldığında otomatik olarak güncel tarihi görmüş olacaksınız.

Excel Tarih Sıralama

Bu başlık aslında Excel de raporlama yapılırken Tarihe göre büyükten küçüğe yada küçükten büyüğe sıralanması gerekiyorsa kullanılması gereken yöntem Excel Tarih sıralamasıdır. Örnek vererek başlayalım.

Excel Tarih Sıralama

Şekilde 1 numaralı alanda personel ve doğum tarihleri mevcut. Bu personellerden en geç olandan en yaşlı olana sırala denildiğinde Uygulayacağımız yöntem Excel Tarih Sırala metodu ile yapmaktır. 3 Numaralı alanda Özel Sıralama denildikten sonra karşımıza aşağıdaki pencere açılacaktır.

Excel Tarih Sıralaması

1 numaralı alanda hangi kritere göre sıralanacaksa onu seçiyoruz. Doğum tarihini seçiyoruz. 2 Numaralı alanda değerler kısmını seçiyoruz. 3 numaralı alanda ise hangi kriteri kullanacaksak seçerek tamam diyoruz. Eskiden yeniye seçerek devam edelim ve en son olarak aşağıdaki gibi sıralayacaktır.

Excel Sıralı Tarih

Excel Tarih Formatı

Excel Tarih formatı tam bir kullanıcı dostu olarak ayarlanmıştır. Tarih bilgisinin ekleneceği hücre üzerine gelerek sağ tıklanır. ve açılan pencereden gerekli ayarlamalar yapılır.

Excel Tarih Biçimlendirme

Şekilde de görüldüğü gibi tür kısmında hangi formatta istiyorsak buradan seçimizi yaparak devam edebiliyoruz.

Excel Tarih Formülleri

Excel Tarih formülleri yada Excel Tarih Fonksiyonları Bu menüden işlerimizin kolaylaştırılması için kullanmamız gereken bir yöntemdir. Çünkü raporlama alırken kullanmamız çok muhtemeldir. Örneğin kaç gündür, kaç saattir, İki yıl önce bu gün vs. gibi örnekleri çoğaltabiliriz. Sırası ile başlayalım önce ben formülleri yazacağım en sonunda excel üzerinden aşağıda sizlere göstereceğim.

excel tarih formülü(Excel Bugün Fonksiyonu)

Hücreye eğer bu günün tarihi yazılmak istenirse =BUGÜN()  hücreye bu formülü yazmamız yetecektir.

excel tarih formülü(Excel Şimdi Fonksiyonu)

Hücreye eğer bu günün tarih ve saat bilgisi yazılmak istenirse =ŞİMDİ()  hücreye bu formülü yazmamız yetecektir. Hücremizde eğer yıl, ay yada günlerden sadece birinin görünmesini istersek kullanacağımız formül biraz değişiklik gösterir. Eğer hücrede Sadece yıl gözüksün deniliyorsa =YIL(BUGÜN()) sadece Ay görünsün isteniyorsa=AY(BUGÜN()) sadece gün görünsün isteniyorsa =GÜN(BUGÜN()) yazmamız yeterli olacaktır.

Excel Tarih Formülleri

Excel Tarih Hesaplama

verilen iki tarih aralığını gün olarak hesaplamak için kullanılan bir yöntemdir.

Excel Tarih Aralığı

aradaki fark alındığında gün olarak hesaplayıp bizlere verecektir.

excel tarih formülü(Excel Tarihe Gün Ekleme )

Yukarıda anlatıldığı gibi tarih kısmına gün eklenmek istendiğinde hücrede sağ tıklayarak özelliklerden format ve en sonunda tarih biçimlendirme kısmında giderek yapılabilir. Aşağıda görüldüğü gibi tür kısmında günlerin yazıldığı alan seçilirse excel tarihe gün ekleme işlemleri yapılmış olur.

Excel Tarih Biçimlendirme

Excel Tarih Fonksiyonları

Bu menüde Excel Tarih fonksiyonların Tamamına ulaşacağız. Yine excel sayfamızda hücrenin birine tıklayarak. Fonksiyon işlemini başlatıyoruz.

Excel Tarih Fonksiyonları

Şekilde görüldüğü gibi hangi fonksiyon işimize yarayacaksa seçip tamam diyoruz. Bu günkü makalemiz bu kadar umarım faydalı olmuştur. Kalın Sağlıcakla…

 

2 YORUM

  1. Avatar

    Hocam Elinize sağlık . Güzel bir makale olmus

YORUM YAZIN