Excel Satır Sabitleme

Excel Satır Sabitleme

Excel Satır Sabitleme

Bu makalemde ben sizlere Excel ortamında hazırlanan bir çalışmada Excel Başlık sabitleme yada Excel satır sabitleme nasıl yapılır bunu öğrenmeye çalışacağız.

Excel Başlık Sabitleme-Excel Satır Sabitleme

Genellikle uzun süren çalışmalarda yada birden fazla sütun ve satırın olduğu alanlarda Excel başlık sabitleme çok kullandığımız bir yöntemdir. Çünkü satır sayısı fazla olduğunda sayfayı aşağı doğru kaydırdığımız zaman, gelen sütün hangi sütuna denk geliyor bu noktada karıştırabiliriz. Bunun için Excel başlık sabitleme olayını yapacağız. Öncelikle Excel sayfamızı açıyoruz. Ben il isimlerinin olduğu erkek ve kadın nüfuslarının yer aldığı bir liste üzerinden devam edeceğim.

Excel Başlık Sabitleme

Listede görüldüğü gibi il isimleri o illere ait toplam nüfus sayısı ayrıca o ildeki kadın ve erkek nüfus sayıları verilmiştir. Aslında buraya kadar hiç problem yoktur. problem listenin aşağı doğru yani şekilde görüldüğü gibi ok yönünde kaydırılması ile başlar. Tam burada excel başlık sabitleme işimize yarıyor. Kaydırıldığında aşağıdaki konuma getirdiğimiz takdirde asıl o zaman karşımıza sorunlar çıkmaktadır.

Excel Satır Sabitleme

Örneğin aşağı doğru kaydırdık. görüldüğü gibi başlık kısımları kayboldu. Tam burada karışıklık meydana geliyor. Hangi sütun hangi başlık altındaydı burada karıştırmaya başlıyoruz. Bunun için böyle bir çalışma sayfasında Excel satır sabitleme yada diğer bir tabir ile Excel Başlık sabitleme olayını mutlaka yapacağız. Şimdi çalışma sayfasının en başına gelelim ve Excel başlık sabitleme olayını gerçekleştirelim. Excel satır sabitleme olayına hangi satırdan yapacak ise o satırı seçiyoruz. Seçme işlemi yapıldıktan sonra sırası üst menüden devam ederek işleme başlıyoruz.

Excel Başlık Sabitleme 2

Satır seçildikten sonra üstteki gibi üst menüden görünüm>>>bölmeleri dondur>>>üst satırı dondur yolunu izleyerek Excel başlık sabitleme işlemlerini yapmış bulunuyoruz. Karşımıza örnek olsun diye sayfanın ilk 15 satırı sabitlensin geri kalan satırlar sabitlenmesin diye bir seçenek sunduklarında onu da çok rahat bir şekilde yapabiliriz.

Excel Satır Sabitleme-Excel Başlık Sabitleme

Örneğin sayfada ilk 12 satırın sabitlenmesini istiyorsak o zaman yapacağımız işlem sadece 12. satırı seçtikten sonra satır dondurma işlemini yapmanızdır. Böylelikle Excel Satır sabitleme yada Excel Başlık sabitleme işlemlerini gerçekleştirmiş oluyoruz. Umarım faydalı olmuştur. Kalın sağlıcakla.

YORUM YAZIN