Excel Rakamı Yazıya Çevirme

Excel Rakamı Yazıya Çevirme

Bu Makalemde ben sizler için Excel rakamı yazıya çevirme olayını açıklamaya çalışacağım. Tabi doğal olarak şu soruyu sorabilirsiniz. Bir kişi neden excel rakamı yazıya çevirme yapmak zorunda kalır. Yada neden yapılır. Bu olay tamamen kişinin uğraş alanı ile ilgili bir olaydır. Örneğin eğer muhasebe tarzında bir iş yapıyorsanız tam da size göre bir makale olmuş olacaktır. Çünkü Fatura düzenlenirken miktarın hem rakam olarak değeri hem de yazı ile yazılması gereken yerde tamda Excel rakamı yazıya çevirme imdadımıza koşmaktadır.

Excel rakamı yazıya çevirme nasıl yapılır

Bu başlık altında excel rakamı yazıya çevirme olayına geçelim. Öncelikle kurulu bulunan Excel programını açıyoruz. Öncelikle şunu söylemekte fayda vardır. Eğer excel rakamı yazıya çevirme tarzında bir işlem yapılacaksa mutlak suretle makro yazmamız gerekir. Şimdi Exceli açtıktan sonra klavyeden Alt+F11 tuşlarına bastığımızda karşımıza kod yazacağımız sayfa açılacaktır.

excel rakamı yazıya çevirme

Bu sayfa açıldıktan sonra üst menüden Insert menüsü tıklanır ve kod yazılacak olan sayfa açılır.

excel rakamı yazıya çevirme 2

Bu sayfa açıldıktan sonra aşağıda yer alan kodlarımızı yapıştırıyoruz.

Rakamı Yazıya Çevirme Son
Bu kodları yapıştırdıktan sonra artık Visaul Basic programı ile işimiz bitti. 
Ekran görüntüsü aşağıya çıkarılmıştır.

excel rakamı yazıya çevirme 3

Kaydet denildikten sonra yazılan bu kodları kullanmak için Excel programına tekrardan dönüyoruz. Konu daha net anlaşılsın diye Excel sayfasında bir sütuna para değeri rakam olarak yazılsın hemen yanına da yazılan bu rakamın yazılışı gelsin.  Bu yüzden her zaman yapıldığı gibi Excel hücrede formül yazma işlemine başlıyoruz. Eğer formül nasıl yazılır bilmiyorsanız ilgili yazıma göz atabilirsiniz.

excel rakamı yazıya çevirme 4

Görüldüğü gibi B1 hücresinde A1 hücresindeki değerin yazılışını yazmak istedik. ParaCevir fonksiyonu bizim yukarıda yazmış olduğumuz kodlardan gelen fonksiyondur. =ParaCevir(1) yazıp Enter tuşuna basıldığında yazılışı gelmiş olacaktır. Böylelikle excel rakamı yazıya çevirme olayını bu şekilde çözmüş oluyoruz.

excel rakamı yazıya çevirme 5

Böylelikle excel rakamı yazıya çevirme makalemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Umarım faydalı olmuştur. Kalın Sağlıcakla

YORUM YAZIN