Excel Programına Giriş

Excel Programına Giriş

Excel Nedir

Microsoft; Windows işletim sisteminden sonra kullanıcıların rahat bir şekilde iş ve işlemlerini yapabilmesi için Officce uygulamalarını geliştirdi. Officce uygulamaların içerisinde Excel, Word ve Access en önemli uygulamalarıdır. Öncelikle şunu belirteyim Excel nedir diye bir soru soruyorsanız bu makalem size biraz ağır gelebilir. Ben burada basit düzeyde Bilgisayar bilgisi olan ve temel anlamda bilgisayarı açıp kapatmasını bilen kullanıcılar için Microsoft Excel Programına Giriş aşamasını biraz ele acağım. Klasik herkesin bildiği Windows Başlat Menüsünü Kullanarak Programı açacağız. Eğer Kullanmış olduğunuz Windows versiyonu farklı ise izlenen yolda farklı olabilir. Örneğin Windows 7 Kullanıyorsanız

Excel Nasıl Açılır

Başlat> Tüm Programlar>Microsoft Office> Excel yolunu izleyerek programı açabiliriz


windows 7 başlat menüsünden Excel Açmak


Eğer Windows 10 İşletim Sistemi Kullanılıyorsa


Başlat>Microsoft Office>Excel kısa yolunu isleyerek programa erişebiliyoruz


Windows 10 başlat menüsünden Excel Açmak


Her iki işletim sistemin Excel Programını Açmak gördüğünüz gibi bu kadar basit. Menüden devam ettikten sonra karşımızda muhteşem Excel programı açılıyor. Açılınca aşağıdaki gibi bir arayüze sahiptir. Tabi ben burada Office 2013 kullanıyorum kullanılan versiyona göre ara yüzde farklılık olabilir kafanızı karıştırmasın sonuçta hepsi aynı. Evet, şimdi Excel’i tanımaya başlayalım. İlk Açılışta olduğu gibi işlem yapılacak menüleri mevcut. Peki güzelde menüler ne işe yaradığını bilmez isek aslında excel pek de bir anlam ifade etmez bizim için. Sadece boş bir sayfadan ibaret olmuş olur. Şimdi sırayla menüleri tanıyalım hep beraber.


Giriş Sekmesi:


Excel Giriş Sekmesi


Giriş sekmesinde  Bu sekmede temel anlamda yazı ile alakalı değişikliklerin yapıldığı en basit menüdür. Örneğin yazının puntosunu(büyüklük), yazıyı sağa sola dayama, yazı rengini, arka plan rengini vs. gibi ayarların yapıldığı alandır. İlk kullanıcılar hatta Excel kullanıcıların 80%’i bu menüde işlemlerini hallede bilmektedir. Daha detaylı bir şekilde giriş menüsü kısmında neler yapabilirim düşüncesinde iseniz “Excelde Giriş Menüsünde Neler Yapılır” makalemi okumadan geçmeyin.


Ekle Sekmesi:


Excel Ekle Sekmesi


Ekle menüsü giriş menüsüne göre biraz daha bilindik verilenden uzak biraz daha karışık bir hal almaktadır. Aslında giriş sekmesinde bizler veri üzerinde oynama yaparken şekil olarak. Bu menüde ise eldeki verilerin kullanılarak başka verilerin elde edilmesinde daha çok kullanılan sekmedir. Verilen verilerin, görsellik açısında tabloya dökülmesi, verilerin grafik olarak gösterilmesi vs. gibi işlemleri yapıldığı menü dür. Aslında eldeki verilerin kullanılarak görselleştirilmesi işlemidir.


Sayfa Düzeni Sekmesi:


Excel Sayfa Düzeni Sekmesi


Bu sekmede verilerden ziyade sayfanın düzeni ile ilgili ayarların yapıldığı sekmedir. Arka plan rengi, Arka plan resmi, sayfanın boyutları vs. gibi düzenlemelerin yapıldığı alandır. İçerdeki veriden çok sayfanın yapısı düzeni ile ilgili ayarların yapıldığı sekmedir.


Formüller Sekmesi:


Excel Formüller Sekmesi


Bu sekmeden genel anlamda eldeki verilerin kullanılarak formüller sayesinde başka verilerin elde edilmesi, sonuçların yorumlanması, denetlenmesi, işlevselliğin kontrol edildiği alandır.


Veri Sekmesi:


Excel Veri Sekmesi


Bu sekmede genel anlamda eldeki verilerin yada başka kitaplıktaki verilerin kullanılarak işlemlerin yapıldığı sekmedir. Dış kaynaklardan beslenmek istendiğinde bu sekme kullanılır. Örneğin internet üzerindeki verilerin excel sayfasına aktarılması yada başka excelde ki verilerin kullanmış olduğumuz excel sayfasına aktarılması gibi lanların yer aldığı ve işlem yaptığımız sekmedir.


Temel Anlamda bu menüler ile işimiz görülmüş oluyor. Genel amaçlı excel programına giriş olduğundan detay kısmına inmedim bir sonraki makalemde daha detaylı inceleme yapabilirsiniz .


Umarım faydalı olmuştur.


Kalın sağlıcakla


Paylaşılmayan Bilgi; Bilgi Değildir.

4 YORUM

  1. Avatar

    Süper olmuş elinize sağlık sayenizde excell i kullanıyoruz artık

  2. Avatar

    Emeğinize için teşekkür ederim exell kullanıcıları için güzel bir yazı olmuş

YORUM YAZIN