Excel Ortalama

Excel Ortalama

Bu Makalemde Excel programının bizlere sunmuş olduğu kolaylıklardan bir tanesini daha sizlere aktarmaya çalışacağım. Yeni bir kavram ile tanışacağız. Excel Ortalama kavramıdır. Excel Ortalama kavramını sizlere açıklarken Excel Ortalama Hesaplama nasıl yapılır bunu öğreneceğiz. Bunu öğrenirken Excel Ortalama Formülü nasıl yazılır öğrenmiş olacağız.. Bu kavramları öğrenirken Aslında işin özü olan Excel Ortalama konusunu kavramış olacağız. Benim sizden ricam daha önceki bildiklerinizi unutun. Çünkü daha önceki bilgiler ile bu bilgileri karıştırırsanız ilerde konu anlaşılmaz bir hala alacaktır. Dolayısıyla konunun pekişmesi adına zorlanmış olacaksınız. Hazırsanız Excel de ortalama alma işlemi nasıl bunu hep beraber nasıl oluyor beraber başlayalım. 

Excel Ortalama Hesaplama

Excel Ortalama Hesaplama konusuna giriş yapmadan önce konunun mantığını öğrenmek adına basit bir örnek ile devam edelim. Örnek olsun diye basit bir matematik örneği ile devam edelim. örneğin 1 den 5 e kadar olan sayıların ortalaması nedir diye bir soru ile karşı karşıya kaldığımızı varsayalım. Öncelikle bizler ne yaparız 1 den 5 e kadar olan sayıları toplarız. Toplam sonucunu sayı adetine bölünce ortalamayı elde etmiş oluyoruz. Excel Ortalama Hesaplama konusunu da bu mantıkla devam ederek sizlere anlatmaya çalışacağım. Şimdi Excel programımız çalıştıralım ve örnek olsun diye 1 den 5 e kadar olan sayıları A2 hücresinden A6 hücresine sırası ile yazarak bunlar üzerinden Excel Ortalama Hesaplama yapalım. Excel de ortalama alma yapmadan Önce düz mantık ile matematik de olduğu gibi yapalım daha sonraki başlıkta ise Excel Ortalama Formülü ile yapalım.

Excel Ortalama
Excel Ortalama

Burada ne yaptık biz; Öncelikle Excel Topla formülü ile sayıları topladık. Excel de Toplama nasıl yapılır konusunda bilgi sahibi değilseniz Excel de Toplama İşlemi başlıklı yazımı okumadan geçmeyin derim ben size. Daha sonra çıkan sonucu sayı sayısına böldük ve Ortalama sayısını bulduk. Ben bu yöntem ile Excel Ortalama Hesaplama işlemini çok gereksiz görüyorum. Çünkü aslında çok daha kolayı dururken bu kadar uzun yapmamıza gerek kalmamaktadır. Burada sayıların ardışık olması sayı adetini kolaylaştırdı. Ama örnek olsun diye 2000 adet sayı olsa ve bu sayılar ardışık olmasa o zaman  sorun yaşayabiliriz. Çünkü sayı adeti hesaplama işimizi zorlaştırabilir. Bunun için özellikle tavsiye ettiğim Excel Ortalama Formülü kullanarak Excel de ortalama alma işlemini yapmak çok daha mantıklı gelmektedir.

Excel de Ortalama alma

Bir başlıktaki örneği biz bu başlık altında Excel Ortalama Formülü kullanarak Excel de ortalama alma işlemini yapacağız. Sizlerde görünce çok daha basit olduğunu göreceksiniz. =ORTALAMA(A2:A6) olarak formül haline getirebiliriz.

Excel Ortalama Formülü
Excel Ortalama Formülü

Bu şekilde Excel ortalama denilince ne anlamamız gerektiğini, Excel ortalama formülü nün nasıl yazıldığını görmüş olduk. Umarım bundan sonraki aşamalarda Excel de ortalama hesaplama işlemini yaparken çok daha kolay bir şekilde yaparsınız. Umarım Excel ortalama konusu Faydalı olmuştur. Kalın sağlıcakla. Lütfen Excel Ortalama konusu ile ilgili takıldığınız nokta olursa yorum satırına soru olarak sormayı unutmayın. 03.10.2020

YORUM YAZIN