Excel Makro Nedir? Makro Açma

Excel Makro Nedir? Makro Açma

Excel Makro Nedir?

Excel Makro nedir? Makro açma nasıl oluyor? Makro neye yarar? gibi sorulara biz burada cevap vereceğiz. Bu sorulara cevap verirken sizler makro kavramını öğrenmiş olacaksınız. Makro olayının ne kadar kullanışlı olduğunu öğrenmiş olacaksınız. Makro yazmaya geçmeden önce makro nedir sorusuna cevap verelim. Makro denilince en basit anlamda yapılan işleri kayıt altına almak ve bu kayıt altına alınmış olan işin her tarafta kullanılmasını sağlayan bir uygulamadır. Örnek verecek olursak çalışma sayfamızda kullanılan bir formülü çalışma kitabında her sayfada kullanmak istediğimizde her defasında yazmak yerine makro olarak kaydedip ve bu makroyu her tarafta kullanabiliriz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli husus makro oluştururken hangi şartlarda ve hangi işlemler yapıldıysa diğer bir sayfada da aynı şekilde oluşturuyor olmamızdır. Bir örnek ile konuya açıklık getirelim. Bir okul düşünelim ve bu okulda 5 sınıf olduğunu varsayalım ve bu sınıfların her birinde 5 adet öğrencimiz olsun. Bu öğrencilerden iki adet sınav olsun. bu öğrencilerden her birinin ortalamasını bulan ve en sonunda ise sınıf ortalamasını hesaplayan bir Excel makro  yazalım.

Excel Makro Kaydetme

Şekilde görüldüğü gibi öncelikle makro kısmını oluşturuyoruz. 3 numaralı alanda makro ya vermek istediğimiz isim var ise veriyoruz. ve en sonunda tamam diyerek makro kaydetme işlemlerine başlıyoruz. makro kayıt yaparken bizlerde örneğimize geçelim. Aşağıdaki şekle  baktığımızda aslında makro D3 hücresinde çalışıyor. 

Excel Makro Kaydetme Örnek

Şekilde görüldüğü gibi 5 sınıf oluşturduk ve 5a sınıfında öğrencilere ait notlar girilmiştir. öğrencilerden Fuat isimli personelin ortalamasını hesaplıyoruz. Bunun için formül kullandık (=ORTALAMA(B3:C3)) burada dikkat edelim Fuat isimli öğrencinin 1. sınavı B3 hücresinde 2. sınav C3 hücresinde ortalaması ise D3 hücresindedir. aynı şekilde diğer öğrencilerinde ortalamasını hesaplıyoruz.  sadece bir öğrenci için hesapladıktan sonra ortalamanın yazıldığı hücreye gelerek 1 kere tıklayarak seçiyoruz. seçtikten sonra sağalt köşede küçük koyu renkli kare oluşur. maus ile bu küçük karenin üzerine geldiğimizde imleç + sembolünü alacaktır. + sembolünden sonra sol tıklayarak ve aşağı sürükleyerek ortalama formülünü diğer öğrenciler içinde oluşturmuş oluyoruz.

Excel Makro İşlem

görüldüğü gibi otomatik olarak ortalamalarını yazmış olduk. artık bizim makromuzu tamamlanmış olduk. en sonunda da üst menüden makro durdur seçeneğinden devam ederek durduruyoruz.

Excel Makro Durdurma

kaydı durdurduktan sonra işlemimiz bitiyor. Burada dikkat etmeniz gerek nokta makro işlemlerin yapıldığı hücrelerdeki formülleri kayıt altına alıyor. Bilmemiz gereken belki en önemli nokta hemen üstteki şekile baktığımızda. sınav notları hangi hücrelere yazılmış, ortalamalar hangi hücreye yazılmış ise başka sayfada da aynı hücrede yazacak olmasıdır. Burası belki en önemli noktasıdır. Bir anlamada bire bir aynı olacak şekilde şablon olarak kopyalanması işidir diyebiliriz. Bundan sonraki aşamalarda kullanıma hazır makro yu başka sayfalarda kullanmaya başlamamızdır. Diğer sayfaya geçtiğinizde üst menüden açıyoruz.

Excel Makro Çalıştırma

Burada makro çalıştır dedikten benim hazırladığım makro D3 hücresinde çalışacaktır. D3 hücresi için B3 ve C3 hücrelerine ihtiyaç olduğu yukarıdaki resimde görülmektedir.  sonra muhtemelen herhangi bir veri gelmeyecektir. Çünkü sınav notlarını ikinci sayfa ya eklerseniz ancak makro artık size otomatik olarak hesaplayacaktır.  Fakat sınav notlarını girerken mutlaka aynı hücreye girmeniz gerekmektedir. Yani bahsettiğim gibi verileri B3 ve C3 hücresine girdikten sonra bana sonuç olarak makro sonucu D3 hücresine yazacaktır. Bunun farkında olarak giriş yapalım. Makro kısaca bu kadar. Bir sonraki makalemizde görüşmek dileği ile;

Kalın Sağlıcakla.

Paylaşılmayan Bilgi; Bilgi Değildir.

YORUM YAZIN