Excel Koşullu Biçimlendirme

Excel Koşullu Biçimlendirme

Excel Koşullu Biçimlendirme ‘nin Kolaylıkları konusunu makalemin en sonunda anlatacağım. Öncellikle Excel Koşullu Biçimlendirme nedir? Excel Koşullu Biçimlendirme nerede ve nasıl kullanılır sorularına cevap vereceğiz. Bu sorulara cevap verirken aslında anlaşılır hale getirmiş olacağız. Şimdi Bilgisayarımızda kurulu bulunan Excel Programını Açıyoruz.

Excel Koşullu Biçimlendirme Koşulu Menüsü

Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi koşullu biçimlendirme menüsü tıklandığında alt menüler açılacaktır. Sırası ile alt menülerden devam edeceğim.

Excel Koşullu Biçimlendirme Hücre Kurallarını Vurgula

Konunun net olarak anlaşılması için. Hücre kurallarını vurgula kısmını Bir örnek ile devam edelim. Elimizde öğrenci notlarının olduğu bir çizelge olsun. Bu Not listesinden biz Excel Koşullu Biçimlendirme konusuna giriş yapalım.

Öğrenci Not Çizelgesi

Tablo Üzerinden devam edelim. Şekil de görüldüğü gibi öğrenci notları ve ortalamaları mevcut. Koşullu biçimlendirme yapmam için notların ve ortalamanın yer aldığı alanı seçerek menüden Giriş>>Koşullu Biçimlendirme>>Hücre Kurallarını Vurgula   yolunu izleyerek devam ediyoruz.

Koşullu Biçimlendirme Hücre Kurallarını Vurgula

Menüden görüldüğü gibi bize baya bir seçenek sunmaktadır. Örneğin Notu 60 dan büyük olanlar diye bir koşul koyarsam “Büyüktür” menüsünden devam etmem lazım. Örneğin Notları 50 ile 60 arasında olanlar diye bir soru sorulduğunda “Arasında” menüsünden devam etmem gerekiyor. Artık tercih sizin hangisini kullanmak isterseniz size kalmış. Ben kendim notu 30 ile 60 arasında olanları istiyorum bunun içinde “Arasında” menüsünden devam ediyorum. Karşımıza çıkacak alan;

koşullu biçimlendirme arasında menüsü

görüldüğü gibi koşullu biçimlendirme yapacağım pencere açılacaktır. Burada aralık değerlerini giriyorum. Girdikten sonra bulacak değerlerin olduğu hücreyi ise kırmızı dolgu olsun diye seçtiğimden dolayı bana biçimlendirerek getirmiş oluyor.

Excel Koşullu Biçimlendirme İlk Ve Son Kuralları 

Koşullu Biçimlendirme İlk ve Son Kuralları

Bu menü de diğer menüler gibi koşullu Excel Koşullu Biçimlendirme de en çok kullanacağımız alanlardan biridir. Koşullu biçimlendirme aslında bize çoğu işlemi arka planda yaparak getiriyor. Yine öğrenci notları üzerinden devam edersek tüm notların ortalamasının altında veya ortalamanın üstünde kalanlar hangileridir yada en düşün ilk 10 notu getir, diğer bir değişle en yüksek ilk 10 puanı getir şeklinde bir soru ile karşılaştığımızda başvuracağımız yöntem Excel Koşullu Biçimlendirme dir. Ben burada ortalamanın altında kalanları getir işlemini yapacağım. ve sonuç aşağıdaki gibi olacaktır.

Koşullu Biçimlendirme İle Ortalamanın Altında Kalan

Burada her öğrencinin 3 sınava ait ortalaması var ve her öğrencinin genel ortalama ile kıyaslanmasını yaptık. Excel Koşullu Biçimlendirme yöntemi ile ortalamanın altında kalan öğrencileri kırmızıya boyamış olduk.

Excel Koşullu Biçimlendirme Veri Çubukları

Bu menümüzde biraz daha yapılanların görsellik kazanması için kullandığımız Excel Koşullu Biçimlendirme menülerinden biridir. Yine Aynı şekilde öğrenci tablomuzdan devam ederek koşullu biçimlendirme işlemlerimizi yapalım.

Excel Koşullu Biçimlendirme Veri Çubukları Menüsü

Burada işlem yaparken en yüksek olan ortalamayı baz alarak ortalama ile orantılı olacak şekilde boyalı olması gayet şık ve kullanışlı bir hale gelmiş oldu. Benim Excel Koşullu Biçimlendirme de çok kullandığım bir yoldur.

Excel Koşullu Biçimlendirme Renk Ölçekleri 

Bu menü ile veri çubukları menüsü aşağı yukarı aynı mantığa sahiptir. Excel Koşullu Biçimlendirme Renklendirme işlemlerinin yapıldığı menüdür. Sayının azalması yada artması durumunda renk tonun değiştiği bir kontroldür. Excel Koşullu Biçimlendirme menüsünde en çok kullandığım bir menüdür. Tavsiye ederim.

Koşullu Biçimlendirme Renk Ölçekleri Menüsü

Excel Koşullu Biçimlendirme Simge Kümeleri 

Bu menüde renkler de olduğu gibi aynı mantığa sahiptir. Ortalamayı baz alarak ona göre simgeleri yerleştirir ve sonuca göre değişkenlik gösterir.

Koşullu Biçimlendirme Simge Kümeleri

Excel Koşullu Biçimlendirme Yeni Kural

Şimdiye Kadar Excel Koşullu Biçimlendirme menüsünden bizlere hazır sunulmuş olan kısımları kullandık. Bundan sonra hazır olan kısımların yetersiz kaldığı durumlarda bizim yapacağımız yada yeni oluşturacağımı kurallar var mıdır? eğer var ise nasıl oluşturacağız onlara bakalım. Eğer Excel Koşullu Biçimlendirme de kural oluşturmayı öğrenirsek her şey daha güzel olacak. Başlayalım.

Excel Koşullu Biçimlendirme Kural Oluşturma

Bu menüden yeni kural dedikten sonra karşımıza Koşullu Biçimlendirme için Excel yeni kural oluşturma penceresi açılmaktadır. Açılan bu pencerede bana uyan hangisi ise onu seçerek devam ediyoruz.

Koşullu Biçimlendirme Kural Sayfası

Bu sayfada kural türünü seçerek sayfanın al tarafında yer alan Kural Açıklaması düzenleyin kısmında kurallarımızı belirterek devam ediyoruz. Tabi kural belirlerken Excel de hücrelerimiz seçili halde olması gerekiyor. Aksi halde sorun yaşayabilirsiniz. Ben burada örnek olsun diye Yalnızca Şunu İçeren Hücreleri Biçimlendir menüsünden devam edeceğim. Örnek olsun diye ortalaması 40 ile 50 arasında olan notların arka planların mavi olmasını istiyorum izleyeceğim yol aşağıdadır.

Excel Yeni Kural Oluşturma

Biçimlendirme sayfamızda istenilen kural seçilir (1 numara). 2 numaralı alanda kriter belirlenir. 3 numaralı alanda ikinci kriter belirlenir. 4 ve 5 numaralı alanda değerlerimizi giriyoruz. Bu aşamadan sonra artık kriterlerimiz ve değerlerimiz belli. Artık belirttiğimiz kriter ve değerler doğrultusunda biçimlendirmektir.  Bu makalemiz Excel Koşullu Biçimlendirme konusu detaylı bir şekilde sizlere anlatılmaya çalışılmıştır. Umarım Faydalı olmuştur. 

Paylaşılmayan Bilgi; Bilgi Değildir.

Lütfen Sesimi Daha Fazla Duyurabilmek  ve Sizlere ulaşabilmek adına Siteme Abone Olursanız Daha Geniş Kitleye Sayenizde Ulaşmış Olacağım. Teşekkürler.

 

YORUM YAZIN