Excel Grafik Oluşturma

Excel Grafik Oluşturma

Excel Grafik Oluşturma

Bu makalemizde ben sizlere Excel programının bizlere sunmuş olduğu kolaylıklardan bir tanesi olan grafik olayından bahsedeceğim. Öncelikle Excel ortamında Excel grafik oluşturma nasıl yapılır ben burada sizlere göstermeye çalışacağım. Excel programında versiyonların ilerlemesi ile birlikte Excel ara yüzünde yapılan değişiklik sonrasında bazı verilerin işlenmesi son derece kullanışlı hale gelmiş olmaktadır. Özellikle Excel grafik oluşturma aşamasında sağlanan kolaylık azımsanmayacak ölçüdedir. Konunun daha net ve iyi anlaşılması için ben Excel grafik oluşturma konusunu örnek üzerinden devam ederek sizlere aktaracağım.

Örnek olsun diye il isimlerinin ve nüfuslarının olduğu bir tabloyu Excel grafik oluşturma yöntemi ile grafiğe dökmeye çalışalım. Aşağıda liste halinde 5 il ve nüfusları verilmiştir.

İl Nüfus Sayıları

Burada verileri şimdi bizler Excel grafik ekleme yöntemini kullanarak  Excel grafik oluşturma işlemlerini yapacağız.

Grafik Ekleme Menü

Excel sayfamızda  bilgiler(il isimleri ve nüfus) yazıldıktan sonra yazıldıktan sonra Excel grafik ekleme yöntemini kullanarak Excel grafik oluşturma için  maus ile yazılmış olan listeyi seçmemiz lazım. Eğer sayfamızda listeyi seçme işlemini yapmazsak Excel grafik oluşturma aşamasında seçili veri olmadığından herhangi bir grafik oluşturmamız mümkün değildir. Üstteki 1 numaralı şekilde gerekli olan veri seçme işlemini yaptıktan sonra Üst menüden devam ediyoruz. Veriler seçili halde iken Üst menüden Ekle>>Grafikler yolunu izleyerek Excel Grafik ekleme bölümünü açmamız lazım. Bu bölümde Excel grafik türlerinden oluşturmak istediğimiz grafik türünü seçerek devam ediyoruz. Ben örnek olsun hatta en çok kullandığım Excel grafik örnekleri pasta şeklinde olan dairesel grafik olup aşağıya çıkarılmıştır. Grafik seçme işleminden sonra tamam denildiğinde aşağıdaki gibi nüfus sayılarına göre pasta grafiği karşımıza çıkaracaktır.

Excel Grafik Ekleme
Excel Grafik Ekleme

Excel Grafik Etiketleme

Yukarıdaki Excel Grafik Ekleme grafiğinde şekil itibari ile herhangi bir sorun görülmemektedir. Ama görsellik açısından bazı verilerin olması son derece doğaldır. Biz burada pasta grafik üzerinden illerin nüfus sayılarını bir etiket olarak verilmesini istiyoruz. Bunu sağlamak için Excel Grafik Ekleme tablomuzdaki pasta grafiğin üzerine maus ile gelerek herhangi bir tanesini seçiyoruz.  Etiketleri göstermek için grafik üzerine gelerek seçtikten sonra sağ tıklayarak Veri Etiketleri Ekle kısmından Veri Etiketi Ekle diyerek devam ediyoruz. Grafiğin Üst Kısmında gördüğünüz gibi Grafik Başlığı diye yazı mevcut. Maus üzerine getirildikten sonra çift tıklayarak istenilen başlık yazılarak devam edebiliyoruz.

Excel Grafik Etiket Eklenmesi

Grafik Başlığı kısmına tıklanarak manuel olarak yazabiliriz. Veri Etiketleri Ekle sekmesinden sonra nihai şekil karşımıza çıkmış olacaktır. 

Excel Etiketli Grafik

Genel anlamda Excel grafik oluşturma işlemleri nasıl yapılır, Excel grafik ekleme yöntemi kullanarak grafik eklemenin nasıl olduğunu bu makalemizde detaylı bir şekilde öğrenmiş olduk. Ayrıca Excel grafik etiketleme nasıl yapılır bunu öğrenmiş olduk. Umarım faydalı bir makale olmuştur. Artık bu makaleden sonra Excel grafik oluşturma denilince neler yapılacağını öğrenmiş olduk. Oluşturma aşamasında Excel grafik ekleme nasıl yapılır görmüş olduk. Kalın Sağlıcakla

 

YORUM YAZIN