Excel Gelir Gider Tablosu Hazırlama

Excel Gelir Gider Tablosu Hazırlama

Excel Gelir Gider

Excel programının bize en çok sunduğu kolaylıkların başında şüphesiz ki muhasebe anlamında kullanabiliyor olmamızdır. Bu makalemizde Excel Gelir Gider  kısmını ben sizlere basite indirgeyerek bir şirkete ait Excel Gelir Gider verilerinin tutulduğu birer adet tablo yapacağız. Bu tablolar üzerinde verileri işleyeceğiz. ve en sonunda şirketin Kar Zarar durumu nu gösterir tabloyu oluşturacağız. Evet Şimdi Excel Gelir Gider Tablosu hazırlamaya başlayalım. Ben aşağıda daha önce hazırladığım tablo üzerinden devam edeceğim.

Excel Gelir Gider Tablosu

Excel Gelir Gider Tablosu
Excel gelir gider tablosu

Tabloda görüldüğü gibi basit anlamda iki adet tablo yaptım. Bir tane tablo gelirlerin diğer bir tabloya ise giderlerin eklendiği bir tablo olarak ele aldım. Her bir tabloda basit anlamda 10 adet veri girdim. En sonunda ise Excel Gelir Gider hesaplanarak işlemlerimiz tamamlanmış olacaktır. Excel Gelir Gider Tablosu doldururken 3 ana parametre aldım sizler daha detaylı bir şekilde arttırabilirsiniz. Şimdi sırası ile Excel Gelir Gider Tablosu için veri işlemeye başlayalım. Excel Gelir Gider Tablosu na baktığımızda Fatura tarihi ve miktarı alanlarını bizim biraz yapılandırmamız lazım. Çünkü Tarih kısmına tarih dışında herhangi veri girilmeyecek şekilde ayarlamalıyız. Miktar kısmına ise kullanıcı sadece Para birimi olarak giriş yapabilsin. Eğer bunları yapmaz isek daha sonraki aşamalarda sorun yaşarız. Başlayalım Excel Gelir Gider Tablosu kısmında birinci yani yeşil olan tabloda B3( Tarih ) Hücresinin üzerinde gelerek Maus ile sağ tıklayarak Hücre Biçimlendir sekmesinden devam ederek sayı menüsünden tarik seçerek en sonunda tamam diyerek tamamlamış olacağız.

Sağ Tıkla>>Hücre Özellikleri>>Sayı>>Tarih  (Adım 1)

Excel gelir gider tablosu hazırlanırken hücre değerleri değil de hücrenin kendisi ile işlem yapılacaktır.  Burada B3 nerden geldi? yada hücre isimlendirmesi nasıl yapılır bilmiyorsanız “Excelde Toplama” başlıklı yazımdan detaylı bir şekilde bakabilirsiniz.  Excel Gelir Gider Konusu dağılmasın diye B3 hücresine dönelim. Burada tarih seçildikten sonra işimiz biraz daha kolaylaşmış oluyor. Şöyle basit bir mantık ile işimize devam edelim. Tarih olsun Miktar olsun manuel olarak giriş yapabiliyoruz. Fakat bazı işlemleri excel otomatik olarak yapacak şekilde ayarlamamız lazım. Gelir veya gider fark etmez hangi tablo olursa olsun biz öyle ayarlayalım ki miktar girildiği anda tarih kısmını kendisi otomatik olarak atsın. Düz mantık ile düşündüğümüzde tarih bilgisinin girileceği hücreye bizim bazı komutları yada bazı bilgileri söylememiz lazım ki kontrol yapabilsin… Düz mantık ile düşündüğümüzde “eğer para girilmiş ise tarih at” diye düşünüyoruz. Biz burada “eğer para girilmiş ise tarih at” koşulunu hücreye söylememiz lazım. Bunun için B3(şekilde 1 nolu hücre) hücresine gelerek çift tıklıyoruz. imleç yanıp sönmeye başladığında formül yazmaya hazırız.

Excel Gelir Gider Tablosu
Excel Tarih Biçimlendirme

Şekilde de görüldüğü gibi D3 hücresi yada miktarın yazıldığı hücre sıfırdan farklı değer ise yani bir değer girilmiş ise BUGÜN() olarak tarih at değilse “” boş bırak anlamındadır. Şimdi burada biz sadece bir hücrede yaptık yani sadece B3 hücresinde yaptık. Peki her hücre için ayrı ayrımı yapacağız. Elbetteki hayır. ilk olarak formülümüzü yazdıktan sonra formülün yazıldığı hücreyi seçiyoruz. seçtikten sonra Üst Menüden Biçim Boyacısı Menüsünden Devam ediyoruz. Biçim boyacısı dedikten sonra hangi hücre için formülün yazılmasını istiyorsak üzerine gelerek tıklıyoruz. Şimdi Sıra Excel Gelir Gider  Hesaplamaya geldi . Eğer net gelir ve gider bilinmez ise Kar Zarar durumu hesaplanamaz.

Excel Gelir Gider Tablosu
gelir gider toplamı

Excel gelir gider tablosu kısmında artık son aşamalara doğru gelmiş bulunmaktayız. 1 Numaralı alanda önce gelirleri toplamamız lazım ve toplanan değeri net gelir toplamı (2 numaralı alan) kısmına yazıyoruz. Aynı şekilde 3 Numaralı alandaki hücre değerlerini toplayarak net gider toplamı (4 numaralı alan) kısmına yazdırıyoruz. Eğer toplama işlemlerini yapamıyorsanız “Excelde Topmala” başlıklı yazımda detaylı bakabilirsiniz. net gelir ve net gider hesaplandıktan sonra kar zarar durumunun yani Excel Gelir Gider değerlerinin yazılacağı hücreye geliyoruz formül olarak yazmaya başlıyoruz.

Excel Gelir Gider Tablosu
gelir gider son hali

Şimdiye kadar Excel gelir gider hesaplanırken nasıl yapıldığını anlattık Excel gelir gider anlatılırken Excel gelir gider tablosu kısmına değindik. Bu noktadan sonra artık gelir, gider ve kar zarar durumunu gösteren Excel gelir gider tablosu grafik kısmına dökerek olayı görselleştirmek kalıyor. Eğer Excel gelir gider tablosu grafik olayına nasıl dökülür bunu bilmiyorsanız detaylı bir şekilde excel grafik konusuna şiddetle bakmanızı tavsiye ederim. 

Paylaşılmayan Bilgi; Bilgi Değildir.

Lütfen Sesimi Daha Fazla Duyurabilmek  ve Sizlere ulaşabilmek adına Siteme Abone Olursanız Daha Geniş Kitleye Sayenizde Ulaşmış Olacağım. Teşekkürler.

 

YORUM YAZIN