Excel Formül Sabitleme

Excel Formül Sabitleme

Bu makalemde ben sizlere Excel Formül sabitleme olayını açıklamaya çalışacağım. Daha önceki makalelerde excel ortamında hücreye formül nasıl yazıldığını  Excel Dörtişlem başlıklı makalemde bahsetmiştim. Aslında mantık olarak aynı mantık ile devam edeceğim. Ama burada Excel Formül Sabitleme olayı ile ilgili çok ince bir ayrıntı var. Bu ince ayrıntıyı ben sizlere adım adım açıklayacağım. 

Excel Formül Sabitleme

Excel programında Hücre Sabitleme yada Excel Formül Sabitleme olayı aslında Excel hücresinde yazılan adresin içerisine  $  işareti koymak ile mümkündür. Örneğin $A$1 gibi. Burada $A$1 ifadesinde dikkat edildiyse iki adet dolar sembolü kullanılmış. Hem rakam hem de A harfinin önüne konulmuş. Her iki ifade de dolar işareti ile sabitlenmiştir. Kısaca Neyin sabit kalmasını istiyorsak o alanı temsil eden karakterin önüne $ işareti koyuyoruz.  Ben konunun daha iyi anlaşılması için bir örnek üzerinden devam edeceğim. Excel formül sabitleme olayı aslında şimdi açıklayacağım örnek den sonra çok daha güzel anlaşılır bir hal alacaktır.

Şimdi Excel Formül Sabitleme olayını döviz kuru üzerinden hesaplayan bir Excel sayfası olsun. Bu Excel sayfası üzerinden Excel Formül Sabitleme olayını görelim beraber.

Excel Formül Sabitleme

Görüldüğü gibi elimizde personel bilgilerinin olduğu, bu personellerin aylık olarak aldığı maaşların döviz olarak karşılığı verilmiş. Burada bizim için önemli olan verilen maaşın döviz olarak değil de TL olarak hesaplanmasıdır. Tam bu sırada verilen maaşların TL ye dönüştürülmesi esnasında Excel Formül Sabitleme olayını gerçekleştireceğiz. Şekilde ilk olarak 2 numaralı alanda maaşın TL olarak hesaplanması için formülü yazdık. =C4*E1 olarak. Fakat burada yazılan formül o hücrede ki değeri verecektir. Ama bizim için önemli olan diğer personellerin de maaşlarının hesaplanmasıdır. Eğer bir tek personelin maaşı hesaplanacaksa bu formül yeter. Ama birden farklı personel olursa Şekilde de görüldüğü gibi D sütununda aşağı doğru formülü tut çek yöntemi ile çektiğimizde formülün ilk hücresini C4 hücresini sorunsuz bir şekilde alabiliriz. C5 C6 diye gider. Tam burada sorun başlıyor. Formülün diğer çarpanı olan E1 hücresi de aynı şekilde E2 E3 diye artış sağlayacaktır. Buda beraberinde yanlış sonuçlar verecektir. Bu yüzden maaşın TL olarak hesaplanması aşamasında Dolar değerini sürekli tek bir yerden almamız gerekmektedir. Yani hangi hücrede Excel Formül Sabitleme işlemi yapılacaksa E1 hücresini almamız gerekmektedir. Tam burada bizim $ (dolar) işaretini kullanmamız. gerekiyor. 

Excel Formül Sabitleme 2

Excel Formül Sabitleme olayında konunun daha iyi anlaşılması ve pekişmesi anlamında ben sizler için biraz detaya ineceğim. 

D4=C4*E1  burada formülün yazıldığı hücre D4 hücresidir. formülün sağ tarafında C4 ve E1 hücreleri yer almaktadır. Şunu unutmayın  Excel formül sabitleme olayını yapacaksanız hangi hücrenin sabit kalmasını istiyorsanız o hücrenin önüne $ işaretini koymak ile sorunu çözebiliriz. Yukarıda biz ne yaptık Doların anlık değeri olan sayıyı almak istedik. Bu yüzden $E$1 şeklinde kullandık. E hücresinden 1 Satırı sabit değer olarak yazmış olduk. Böylelikle D4 hücresine yazılmış olan formülü başka hücreye kopyalamanız durumunda $E$1 formülü sayesinde değeri çok rahat bir şekilde alabiliriz. Bu makalemizin burada sonuna gelmiş bulunmaktayız. Lütfen Excel Formül Sabitleme  olayı ile ilgili takıldığınız nokta olursa sorun.

 

 

Excel formül sabitleme

Excel formül kilitleme

YORUM YAZIN