Excel Etopla Formülü

Excel Etopla Formülü

Excel Etopla-Excel Çoketopla

Öncelikle şunu konuya başlamadan belirtmek isterim. Ben Excel programını kullandıkça mutlu olan bir insanım. Çünkü öğrendiğim her bilgi bana ayrıca bir kolaylık sağlamaktadır. Bu makalemde ben bizler için ayrı bir kolaylık sağlayan Excel etopla ve Excel Çoketopla konuları üzerinde duracağım. Bu konulara açıklık getirirken Excel etopla formülü aşamasında formül nasıl yazılır ? ya da Excel çoketopla formül nasıl yazılır bunları öğreneceğiz. Ben burada öncelikle Excel etopla konusunda başlayalım.

Excel etopla

Microsoft Excel programının bizlere sunduğu kolaylıklardan bir üst başlıkta bahsetmiştik. Özellikle hazır formüller ile neler yapıldığını kısaca önceki yazılarımda bahsetmiştim. Makalemin bu bölümünde Excel Etopla formülünün bize getirmiş olduğu kolaylıklardan bahsedeceğim. Öncelikle şunu bilmekte fayda vardır. Excel etopla formülü eğer formülü ile Toplam formüllerinin birleşmesinden meydana geldiğini unutmayalım. Konunun daha iyi anlaşılması için Daha önce Toplama işlemi için yazmış olduğum toplam formülü yazıya bakmak isterseniz Tıklayarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca eğer formülü hakkında bilgi sahibi değilseniz yazmış olduğum makaleye tıklayarak ulaşabilirsiniz. Konu fazla dağılmadan giriş yapayım. Excel etopla formülü elinizde belli başlı ürün listesi mevcut olsun ve bu ürünlerin bulunduğu il olsun ayrıca fiyat listesi olsun. Belirtmiş olduğum bu kriterler üzerinden devam ederek konunun daha iyi anlaşılması için Excel etopla konusunu açıklayacağım.

Excel Etopla Listesi

Bu liste üzerinden gidildiğinde konu daha çok net anlaşılacaktır. Burada liste üzerinden  çoklu sorgu yöntemi ile Excel etopla konusunu ele alalım. Örneğin Adana ilinde Bulunan  ürünlerinin toplam fiyatını çıkarın diye bir soru yönetildiğinde neler yaparız. Öncelikle Adana ilindeki ürün satırlarını buluruz. Daha sonra bulmuş olduğumuz satırlardaki ürün fiyatlarını alır ve hepsini toplarız. Bu şekilde Adana ilindeki ürünlerin toplam fiyatı nedir sorusunun cevabını vermiş oluruz. Bu mantıkla devam ederek Excel atopla formülü nü yazmaya çalışalım.

=ETOPLA (belirtilen kritere bakılacak alan ; istenen kriter ; toplama yapılacak alanlar)

Bu formüle baktığımızda öncelikle ilk kriterimiz olan Adana ili kriteridir.

belirtilen kritere bakılacak alan: Bunun için il isimlerinin yazılı olduğu sütundan(B2 Hücresinden B12 Hücresine kadar) devam edeceğiz.

istenen kriter:B2 Hücresinden B12 Hücresine kadar olan alan içerisinde Adana olan ili belirtmemiz gerekir.

toplama yapılacak alanlar: Yukarıdaki iki kriteri belirledikten sonra sıra bu iki kriteri sağlayanların toplamına gelmektedir. Yani Excel etopla işlemlerinin nin yapıldığı yer. 

Excel Etopla Formül Yazılışı

Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi listede adana ilinde olan ürünlerin toplam fiyatını bulmak için Excel etopla formülü nü yazdık ve sonuca ulaştık.  Çok da kullanışlı bir formül. Herkese tavsiye ederim. 

Excel çoketopla

Excel çoketopla konusu Excel etopla konusuna göre biraz daha kapsamlıdır. Excel çoketopla konusunda birden fazla kriter belirleyebiliyoruz. Aslında çok daha kullanışlı bir formüldür. Elimizdeki veri türlerinin çok olması durumunda ve sorgu paramatrelerin artması durumunda artık Excel çoketopla formülü kaçınılmaz bir hal alacaktır. Ben Excel çoketopla formülü nün daha iyi anlaşılması için Yukarıdaki gibi bir örnek ile devam edeceğim. 

Excel çoketopla işlemini mantık olarak aşağıdaki gibi formül haline getirebiliriz.

=ÇOKETOPLA(toplanacak alan ; 1. kriterin bakılacağı alan ; 1.Kriter ; 2.Kriterin Bakılacağı alan ; 2.Kriter) şeklinde devam ediyor.

Aşağıdaki tablo üzerinden deva ederek Excel çoketopla konusu daha kalıcı olsun diye sizlere anlatmaya çalışacağım.

Excel Çoketopla
Excel Çoketopla

Konunun daha iyi anlaşılması için örnekler üzerinden devam edelim. 

Yaşı 25’ten büyük ve Mesleği Avukat olan personelin maaşları toplamı aşağıdaki formülle ifade edilir.

=ÇOKETOPLA(E2:E10;D2:D7;”=AVUKAT”;C2:C10;”>=25″)

Excel Çoketopla Formül
Excel Çoketopla Formül

Görüldüğü gibi birden fazla kriter koyarak Excel çoketopla konusunu anlaşılır bir hale getirmiş olduk. Bu makalemiz burada sonlanmış bulunmaktadır. Lütfen Excel etopla ve Excel çoketopla konusu ile ilgili takıldığınız noktalarda soru olarak sorabilirsiniz. 

Lütfen Sesimi Daha Fazla Duyurabilmek adına ve Sizlere ulaşabilmek adına Sitemde Abone Olursanız Daha Geniş Kitleye Sayenizde Ulaşmış Olacağız. Teşekkürler.

 

YORUM YAZIN