Excel Eğersay

Excel Eğersay

Bu makalemde Excel de en çok kullanmış olduğumuz formüllerden bir tanesi olan Excel Eğersay formülü üzerinden durmaya çalışacağım. Benim sizden ricam daha önce Excel eğersay ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz fakat bildiklerinizi unutmanızı ve konuya odaklanmanızı sizlerden rica ediyorum. Ben burada Excel eğersay formülü nü aktarırken kalıcı olması için örnekler vererek sizlere aktaracağım. Öncelikle ben sizlere matematiksel olarak Excel eğersay mantığını anlatmaya çalışalım. Konuya şöyle bir örnek verebiliriz. 1’den 10’a kadar olan sayılardan çift olan sayıların toplamı kaçtır diye bir soru sorulduğunda 1 den başlar 10 a kadar devam ederiz. Arada çift olan sayıları alır ve bunları toplayınca sonucu elde etmiş olacağız. Excel eğersay da aynı mantıktık ile yapılabilir. Şimdi Excel üzerinden devam ederek Excel eğersay konusuna giriş yapalım.

Excel Eğersay Formülü

Yukarıda mantık olarak anlatmış olduğum mantığı biz burada Excel sayfasına uygulayarak Excel eğersay mantığını kavramaya çalışacağız. Kabaca formüllleri aşağıdaki gibi verebiliriz.

=Eğersay(Aralık;“Şart”) şeklinde genel anlamda formül haline getirebiliriz.
örnek 1=Eğersay(A1:A10;“10”)-> A1 ile A10 değeri 10 olan hücre sayısını verecektir.
örnek 2=Eğersay(B1:B10;“Geçti”)-> B3 ile B14 arasında olan geçen öğrenci sayısını verecektir.

Şeklinde formül haline getirebiliriz.

Excel eğersay konusunun daha iyi anlaşılması için bir sınıf düşünelim. Sınıf mevcudumuz 10 kişi olsun. Excel eğersay formülü nü kullanarak Bu kişiler arasında sınav ortalamalarına bakarak geçen öğrenci sayısını çıkarmaya çalışacağız. Excel eğer formülü konusu ile benzerdir. Excel eğer formülünde öğrencinin geçip geçmediğine bakabiliyorken Excel eğersay formülünde ise geçen öğrenci sayısına bakabiliyoruz . Arada ince bir fark vardır. Neyse konu dağılmadan Excel eğer formülümüze dönelim ve örnek ile devam edelim. 

Şimdi yukarıdaki örnek 1 ve örnek 2 konusundan devam edelim;

Excel Eğersay
Excel Eğersay

Görüldüğü gibi hücreye tıklanarak formülümüzü yazdık ve sonuç olarak A1 hücresinden A10 hücresine kadar olan aralıkta değeri 10 olan hücre sayısını basit bir şekilde Excel eğersay formülü sayesinde öğrenmiş olduk.

Excel Eğersay formülü
Excel Eğersay formülü

Aynı mantık ile yine B1 hücresinden B10 hücresine kadar olan aralıkta durumu GEÇTİ olan öğrenci sayısını yine aynı şekilde Excel eğersay formülü sayesinde öğrenmiş olduk. Kısaca Excel eğersay mantığını sizler için açıklamaya çalıştım. Umarım faydalı olmuştur.

Paylaşılmayan Bilgi; Bilgi Değildir.

Lütfen Sesimi Daha Fazla Duyurabilmek  ve Sizlere ulaşabilmek adına Siteme Abone Olursanız Daha Geniş Kitleye Sayenizde Ulaşmış Olacağım. Teşekkürler.