Excel Eğersay

Excel Eğersay

Eğersay

Bu makalede ben sizlere eğersay kavramını açıklamaya çalışacağım. İlk duyduğunuzda yabancı bir kelime gelebilir ama öğrendikten sonra eğersay kavramının ne kadar faydalı ve kullanışlı bir kavram olduğunu göreceksiniz. Neyse konu fazla dağılmadan ben sizlere eğersay formülü ile ilgili açıklık getireyim. Öncelikle Excel eğersay formülü konusunu incelememiz için bilgisayarımızda kurulu bulunan Excel programını açıyoruz. Program açıldıktan daha kalıcı olması için ben size örnek vererek eğersay formülü nü açıklayacağım. Benim sizden ricam daha önce Excel eğersay ile ilgili bilgi sahibi iseniz bildiklerinizi unutmanızı ve konuya odaklanmanızı  rica ediyorum. Ben burada Excel eğersay formülü nü aktarırken kalıcı olması için örnekler vererek sizlere aktaracağım. Öncelikle ben sizlere matematiksel olarak Excel eğersay mantığını anlatmaya çalışalım. Konuya şöyle bir örnek verebiliriz. 1’den 10’a kadar olan sayılardan çift olan sayıların toplamı kaçtır diye bir soru sorulduğunda 1 den başlar 10 a kadar devam ederiz. Arada çift olan sayıları alır ve bunları toplayınca sonucu elde etmiş olacağız. Excel eğersay da aynı mantıktık ile yapılabilir. Şimdi Excel üzerinden devam ederek Excel eğersay konusuna giriş yapalım.

Eğersay Formülü

Burası sizin için çok ama çok önemlidir bana göre. Burada ben sizlere eğersay kavramını daha doğrusu eğersay formülü kısmını mantık olarak anlatacağım yerdir. Yukarıda mantık olarak anlatmış olduğum konuyu biz burada Excel sayfasına uygulayarak Excel eğersay mantığını kavramaya çalışacağız. Kabaca formüllleri aşağıdaki gibi verebiliriz.

=Eğersay(Aralık;“Şart”) şeklinde genel anlamda formül haline getirebiliriz.
örnek 1=Eğersay(A1:A10;“10”)-> A1 ile A10 değeri 10 olan hücre sayısını verecektir.
örnek 2=Eğersay(B1:B10;“Geçti”)-> B3 ile B14 arasında olan geçen öğrenci sayısını verecektir.

Şeklinde formül haline getirebiliriz.

Excel eğersay konusunun daha iyi anlaşılması için bir sınıf düşünelim. Sınıf mevcudumuz 10 kişi olsun.eğersay formülü nü kullanarak Bu kişiler arasında sınav ortalamalarına bakarak geçen öğrenci sayısını çıkarmaya çalışacağız. Aslında eğersay formülü mantık olarak daha önce anlatmış olduğum  Excel eğer formülü konusu ile benzerdir. Excel eğer formülünde öğrencinin geçip geçmediğine bakabiliyorken Excel eğersay formülü nde ise geçen öğrenci sayısına bakabiliyoruz . Arada ince bir fark vardır. Neyse konu dağılmadan eğersay formülü konusuna dönelim ve örnek ile devam edelim. 

Şimdi yukarıdaki örnek 1 ve örnek 2 konusundan devam edelim;

Excel Eğersay
Excel Eğersay

Görüldüğü gibi hücreye tıklanarak formülümüzü yazdık ve sonuç olarak A1 hücresinden A10 hücresine kadar olan aralıkta değeri 10 olan hücre sayısını basit bir şekilde Excel eğersay formülü sayesinde öğrenmiş olduk.

Excel Eğersay formülü
Excel Eğersay formülü

Aynı mantık ile yine B1 hücresinden B10 hücresine kadar olan aralıkta durumu GEÇTİ olan öğrenci sayısını yine aynı şekilde eğersay formülü formülü sayesinde öğrenmiş olduk. Kısaca Excel eğersay mantığını sizler için açıklamaya çalıştım. Umarım faydalı olmuştur. Lütfen eğersay konusu ile ilgili; eğersay formülü nasıl kullanılır gibi konularda aklınıza takılırsa sormayı unutmayın lütfen.

 

4 YORUM

 1. Avatar

  eline sağlık yazıların devamını bekliyoruz

 2. Avatar

  Harika olmuş elinize sağlık 👍

 3. Avatar
  Abdurrahman TOPAL

  Merhaba,
  Iyi günler
  Bir rakamlar listesinde değerler var.
  Mesela 80 ile 99 arasında kaç tane değer olduğunu bulmak için nasıl bir formül kullanmalıyım.

  • Avatar

   Merhaba öncelikle kolay gelsin. Öncelikle iki ayrı işlem yaparak sonuca ulaşmanız mumkundur. İki adet formül uygulamanız lazım. 1. formül 99 değerinden küçük ikinci 2. formül 88 den büyük olanları olanları hesapladıktan sonra aradaki farkı almanız ile istediğiniz sonuca ulaşmış olursunuz hocam. Teşekkürler Umarım faydalı olmuştur.

YORUM YAZIN