Excel Eğer Formülü

Excel Eğer Formülü

Excel Eğer Formülü

Bu makalemde ben sizlere Excel eğer formülü denilince aklımıza ne geliyor? Excel eğer formülü nasıl kullanılır bu makalemde ben bunları size aktaracağım. Öncelikle şunu belirtmeden geçmek istemiyorum. Daha önce bildiklerimizi unutur ve yazdıklarıma odaklanırsanız çok daha iyi bir şekilde Excel eğer formülü nü kavramış olacaksınız. Ben sizlere konunun daha iyi anlaşılması için Örnek vererek Excel eğer kullanımı olayını sizlere anlatmaya çalışacağım. Mantık olarak baktığımızda formül isminde de anlaşılacağı gibi bir şart koşulma olayı var ve şart sağlanıyorsa işlem yap sağlamıyorsa işlem yapma anlamında kullanılacak olan bir formüldür. Örnek olsun diye bir sınıfta bulunan öğrencilerin 3 yazılı sınavda aldıkları not ortalamasını alacağız.

Excel Eğer Kullanımı

Excel eğer formülü nün daha iyi anlaşılması için ben aşağıda öğrencilere ait sınav notlarının olduğu, bu sınav notları sonucunda alınan ortalamaların olduğu bir tablo mevcut. Burada ortalama baz alınarak öğrencinin geçip geçmediğini Excel eğer formülü nü kullanarak sizlere daha anlaşılır hale getirmeye çalışacağım.

Öğrenci Not Tablosu

Burada konu anlaşılsın diye sıra ile yapacağız. Eğer sırası ile yapılırsa o zaman Excel Eğer Formülü daha rahat bir şekilde anlaşılacaktır. Şimdi sırası ile Excel eğer formülü nasıl kullanılır ona bakalım.

  1. Sınav notlarını girelim ve bunların ortalamasını alalım ve sonuç kısmına yazdıralım.
  2. Excel eğer formülü nü kullanarak Sonuç 50 den büyük ise geçti diye yazdıralım, küçük ise kaldı diye yazdıralım.
  3. Öncelikle düz mantıkla sınav ortalamalarını alalım. yani 3 sınavı toplayalım ve sınav sayısı olan 3 rakamına bölelim.
  4. Bu ortalama için de yine formül yazmamız lazım. Sonuç=(1.sınav+2.sınav+3.sınav)/3 olarak yazarsak hallolmuş olur.
  5. Burada bizler sınav değerini yazmayacağız hücrenin kendisini yazacağız. =(B3+C3+D3)/3 gibi. Daha önceki derslerimizde özellikle Excel Toplama makalemde detaylı bir şekilde anlatmıştım oradan bakabilirsiniz. Aritmetik ortalama nasıl alındığını ve koşul örneğini nasıl alındığını şekiller ile paylaşacağım.
Ortalama Hesaplama

gördüğümüz gibi ortalamanın yazılacağı alanda formülümüzü yazdık. otomatik olarak ortalamalar yazılacak duruma geldik. Sıra geldi Geçti Kaldı olayına. Yine aynı şekilde geçti yada kaldı yazılacak olan hücreye Excel eğer formülü nü  yazmamız lazım. İşte tam burada Excel eğer kullanımı nasıldır öğrenmiş olacağız.

eğer koşulu

Şekilde de görüldüğü gibi Excel eğer formülü ne ait ifadeyi yazdıktan sonra şart nedir bunu yazıyoruz olumlu ise ilk gelen ifade değil ise sonraki ifade yazılacak şekilde basit bir formül yazmış olduk.

=EĞER(E3<50;”KALDI”;”GEÇTİ”) Burada aslında formüle şunu söylemiş olduk: E3 hücresi 50 den küçükse kaldı yazsın değilse geçti yazsın.

formül yazıldıktan sonra Enter tuşuna basarak amacımıza ulaşmış oluruz. Böylelikle Excel eğer formülü nün bize sağladığı kolaylığı görmüş oluyoruz.

notların son hali

Bu makalemiz de bu kadar. Makalemizde Excel eğer formülü detaylı bir şekilde sizlere anlatmaya çalıştım. Anlatırken Excel eğer kullanımı nasıldır bunu öğrenmiş olduk. Excel de eğer formülü daha çok sonuçların rapor haline getirileceği bir çalışmada kullanılması son derece işlemleri verimli bir hale getirmektedir. Bundan dolayı iyi kavrarsanız Çok rahat bir şekilde raporlama ve bir anlamda filtreleme yapabilirsiniz. Bu makalemiz burada sonlanmış bulunmaktadır. Lütfen sormak istedikleriniz yorum olarak sorabilirsiniz.

Kalın sağlıcakla 

 

YORUM YAZIN