Excel Dosyası PDF’e Nasıl Dönüştürülür?

Excel Dosyası PDF’e Nasıl Dönüştürülür?

Günlük işlerimizde malum en çok kullandığımız programların içerisinde Microsoft Excel Gelmektedir. Bu makalemde ben sizlere excel ortamından hazırlanan bir dökümanın pdf formatına nasıl dönüştürüldüğünü anlatacağım. Excel Pdf dönüştürme işlemi malum yazılımlar güncelleme aldıkça kolaylaşan bir olay haline gelmektedir. Hatta önceden Excel pdf dönüştürme için ayrıca extra programlar kurulurdu ve bu programlar üzerinden excel pdf dönüştürme işlemleri yapılırdı. Şimdiki teknolojide artık extra dan program kurmanıza gerek kalmamaktadır. Ben sizlere hiç program kurmadan excel pdf dönüştürme olayını göstererek excel pdf kaydetme nasıl yapılır öğrenmiş olacağız. 

Excel Pdf Dönüştürme

Öncelikle Exceli pdf çevirme işlemi için bir adet excel dosyamızı açıyoruz. Excel dosyasını açtıktan sonra exceli pdf olarak kaydetme işlemlerine başlamak için farklı iki yöntem anlatacağım. excel dosyasını pdf dosyasına çevirme noktasında izlenecek olan birinci yöntem farklı kaydet yapılarak izlenen yoldur. İkinci yol ise dosya menüsünden devam edilerek izlenen yoldur.  Ben burada önce excel dosyasını pdf e çevirmek için ikinci yöntemi kullanacağım.  Dosya menüsünden devam edilerek;

Dosya>>Dışa Aktar>>Dosya Türünü Değiştir>>Farklı Kaydet adımları izlenerek adım adım exceli pdf olarak kaydetme için ilgili sayfaya geliyoruz. 

Excel Dosyasını Pdf Olarak Kaydetme

Dosya menüsü tıklandıktan sonra;

Excel pdf olarak kaydetmek

Farklı Kaydet denilir,  denildikten sonra nereye kaydedeceğimizi soruyor burada yerini belirleyerek isim kısmını doldurduktan sonra Kaydet denilerek kaydetme işlemlerini bitirmiş oluyoruz.

izlenecek olan ikinci bir yöntem benimde tercih ettiğim bir yöntem olup sizlere de tavsiye edeceğim yöntemdir. Excel belgesi ile işlemler bittikten sonra yine menüden Dosya>>Farklı Kaydet denilerek de excel dosyasını pdf olarak kaydetme işlemlerini yapabiliyoruz.

Excel PDF kaydetmek

hem birinci yöntemde hem ikinci yöntemde en sonunda klasör ismi verilirken açılan pencere aynıdır. Aşağıdaki gibi;

Exceli pdf ye çevirme

Böylelikle excel ortamında hazırlanan bir belgenin pdf olarak nasıl kaydedildiğini görmüş olduk. Excel pdf dönüştürme olayının nasıl yapıldığını en sonundada excel pdf kaydetme nasıl yapılır konularını sizlere açıklamış olduk. Lütfen takıldığınız noktalarda soru olarak sormayı unutmayınız.

 

YORUM YAZIN