Excel Değil Fonksiyonu

Excel Değil Fonksiyonu

Excel Değil Fonksiyonu

Excel değil fonksiyonu verilen değerin mantıksal olarak verilen başka bir değer ile kıyaslanmasında kullanılan bir yöntemdir. Örnek verecek olursa 50 sayısını ele alalım mantık olarak şöyle bir kurgu kuralım 50 sayısı 30 dan küçük değildir. Düz mantık olarak baktığımızda bu önermeye verilecek iki cevap vardır “DOĞRU” veya “YANLIŞ” olacak şekilde iki cevap verebiliriz. Bunu örnek ile pekiştirelim İl isimleri ve karşısında plaka bilgisi olan liste düşünelim. Burada şöyle bir önerme ile devam edelim Plaka 30 dan küçüktür şeklinde şart koşalım. Bu şart sonunda 30 dan küçük olanlara “DOĞRU“büyük olanlara “YANLIŞ” yazdıralım. Kısaca şart sağlanıyorsa DOĞRU sağlamıyorsa YANLIŞ yazılacaktır.

Excel Değil Formülü

 Değil Fonksiyonu Şekilde görüldüğü gibi tek formül ile hangi plaka verilen değerden büyüktür yada hangi plaka verilen değerden küçüktür bilgisine kolay bir şekilde ulaşmış oluyoruz.

Lütfen Sesimi Daha Fazla Duyurabilmek adına ve Sizlere ulaşabilmek adına Sitemde Abone Olursanız Daha Geniş Kitleye Sayenizde Ulaşmış Olacağız. Teşekkürler.

YORUM YAZIN