Excel de Çıkarma İşlemi

Excel de Çıkarma İşlemi

Excel  Çıkarma 

Bu makalede ben sizlere Excel Çıkarma işlemi konusuna açıklık getireceğim. Konuya açıklık getirirken Excel çıkarma işlemi toplama ve çarpma makalelerimde anlattığımdan çok daha kolaydır. Öncelikle Excel çıkarma konusuna geçmeden önce kısaca ben sizlere mantık olarak bahsetmek istiyorum. Günlük matematik de çıkarma yapılınca iki sayı arasındaki fark alınır çıkan sonuç değer olarak yazılır. Excel programında da mantık aynıdır. İki hücre arasındaki fark alınır ve sonuç diğer bir hücreye yazdırılır. Excel de çıkarma işlemi için kullandığımız formül mantığını kaptığımız takdirde işlerimizi çok kolaylaştıran bir formüldür. Ben bu makalemde diğer makalelerde olduğu gibi Görsellik açısından konuyu zenginleştirerek Excel çıkarma konusunu sizlere aktaracağım. Hazırsanız Başlayalım;

Örnek olarak 12 ile 8 in arasındaki fark kaçtır diye bir soru sorulduğunda bizim yapacağımız işlem 12 den 8 i çıkarırız aradaki farkı sonuç olarak yazabiliriz. Aynı mantıkla Excel de çıkarma işlemi ni yapacağız. Tabi bu işlemi yaparken yapılan işlemlerin formül haline getirilmesi gerekmektedir.  Bu işlemleri yaparken yeni bir terim olan Excelde çıkarma formülü  ile tanışacağız.  Bu formülün yazımı ve kullanımını göreceğiz hazırsanız başlayalım. Öncelikle aşağıdaki resimde görüldüğü gibi Excel çıkarma işlemi ne başlamak için A1  ve  B1 hücreleri arasındaki farkın alınarak C1 hücresine yazılması istendiğinde C1 hücresinin içerisine Excel çıkarma formülü yazılır ve en sonunda Enter tuşuna basılarak sonuç görülür.

Excel de çıkarma işlemi

Görüldüğü gibi Excel çıkarma konusunun hiç karışık olmadığı hatta tam tersine çok kolay olduğu görülmektedir. Burada aslında farkına varmadan formül yazmış olduk bir alt başlıkta uygulama ile birlikte formül detaylı bir şekilde anlatılacaktır. 

Excelde Çıkarma Formülü

Asıl burada önemli olan nokta Excel de çıkarma işlemi ni yaptıktan sonra sonucun nereye yazılacağını ve yazılacak olan sonucu formül haline getirmektir.  Burada C1 hücresi excelde çıkarma formülü nü yazacağımız hücredir. C1 hücresine gelinerek çift tıklanır Excel Çıkarma formülü yazılmaya başlanır. Daha önceki Toplama ve Çarpma makalelerimde anlattığım gibi yine aynı mantıkla formül = sembolü yazılarak başlanır.

Excel de çıkarma formülü

Görüldüğü gibi Excel de çıkarma işlemi son derece basit bir şekilde yapılmış oluyor.  Excel Çıkarma işlemi görüldüğü gibi excel ortamında son derece kolay ve anlaşılır bir şekilde yapılabilmektedir. Artık bu formülü yazdıktan sonra sırdan çıkarma işlemi için hesap makinesine gerek duymadan Excel de çıkarma işlemi ile çok rahat bir şekilde yapabiliyoruz. Ben excel çıkarma işlemi konusunu biraz daha ileriye taşıyarak tarihler  arasındaki farkı almak için kullanmak istiyorum.

Excel de iki tarih arasındaki fark

Excel çıkarma işlemi konusunu Excel ortamında verilen tarihler arasındaki farkı alarak da kullanabiliriz. Burada normal sayı olarak değil de tarih alacağımız için öncelikle tarihlerin yazılacağı hücreleri biçimlendirmek gerekmektedir. Hücreler biçimlendirildikten sonra artık Excel çıkarma işlemi ni yapabiliriz.  Hücrelerin biçimlendirilmesi için hücre üzerine maus ile gelerek sol tuş ile tıklama işlemini yapıp hücreyi seçiyoruz. Seçme işlemi yapıldıktan sonra sağ tıklanır ve Hücre biçimlendir sekmesinden devam edilir.

Excel Tarih arasındaki fark

Hücre biçimlendir sekmesine tıklandıktan sonra karşımız seçmek istediğimiz formatın seçilmesi için pencere açılacaktır.

Excel Tarih Çıkarma

1 numaralı alanda formatımızı seçiyoruz. İki numaralı alanda formatın nasıl görünmesi ile ilgili seçimimizi yapıyoruz. En sonunda 3 numaralı alanda tamam denilir ve işlem bitirmiş oluyoruz.

Excel Tarih arasındaki fark alma

Görüldüğü gibi her iki hücre tarih olarak yazıldı ve sonuç bizlere gün olarak verildi. Bu makalemiz bu kadar. Sizlere Excel çıkarma işlemi ni açıklarken excelde çıkarma formülü nasıl yazılır ve  excel de çıkarma işlemi komutu nasıl yazılır konularında açıklık getirdik. Ayrıca excel de çıkarma nasıl yapılır sorusuna da cevap vermiş olduk.  excel de çıkarma yapma veya  excel çıkarma işlemi nasıl yapılır konularında takıldığınız noktalar olursa lütfen konu altına yorum satırına soru olarak sormayı unutmayın lütfen. Bu makalemiz burada sonlanmış bulunmaktadır. 

Paylaşılmayan Bilgi; Bilgi Değildir.

Lütfen Sesimi Daha Fazla Duyurabilmek  ve Sizlere ulaşabilmek adına Siteme Abone Olursanız Daha Geniş Kitleye Sayenizde Ulaşmış Olacağım. Teşekkürler.

1 YORUM

YORUM YAZIN