Excel de Çarpma İşlemi Nasıl Yapılır

Excel de Çarpma İşlemi Nasıl Yapılır

Excel Çarpma

Günlük hayatımızda Excel programını kullanırken aslında işin arka planına bakıldığında herkesin yapmış olduğu en profesyonel anlamda kullanıcıların 80%’i dört işlemlerden biri olan Excel Çarpma işlemini yapabilmektedir. Bizde dört işlemlerden Excel çarpma ile ilgili makalemizi kaleme almaya çalıştık ve sizlerin beğenisine sunuyorum. Bu makalemin sonunda artık Excel çarpma denilince yapamayacağınız hiçbir işlem kalmayacaktır.  Hazırsanız Şimdi sizlere Excel Çarpma olayına giriş yapalım. Daha önceki dersimizde Excel’de Toplama İşlemi başlıklı yazımda toplama işleminin nasıl yapıldığını sizlere aktarmıştık. Mantık olarak aynıdır.  şimdide Excel Çarpma Nasıl yapılır bunu anlatmaya çalışacağız.

Excel Çarpma İşlemi

Bu makalemizde Excel Çarpma İşlemi yapılırken ben sizlere aklınız gelebilecek bütün sorulara cevap vereceğim. Basit Olsun diye Düz Bir mantıkla devam edeceğiz akabinde düşündüklerimizi formüllere dökerek Excel Çarpma Nasıl Yapılır sorusuna cevap bulmuş olacağız. Excel Çarpma işlemi için İki farklı yol işlemlerimizi yapacağız. 

Excel Çarpma İşlemi için izleyeceğimiz ilk yöntem  farklı farklı hücrelerde olan değerler için(komşu olmayan hücreler)

Excel Çarpma İşlemi için izleyeceğimiz ikinci yöntem  yöntem aynı satırda olan yada aynı sütunda olan hücreler için(komşu hücreler)

Excel Çarpma Formülleri

Excel Çarpma İşlemi Komşu Olmayan Hücreler

Burada mantık olarak konuyu ele alırsak ancak o zaman konuyu kavramış olacağız. Normal matematikte çarpma işlemi yapılırken bizler çarpım=(1x2x3x4x5x6x7x8x9x10) şeklinde yaparız. Öncelikle şunu belirtmeden geçemeyeceğim. Excel de bazı işlemleri formüle dökmek için formül yazılacak olan hücreye gelinerek = sembolü yazılır ve akabinde formül yazılmaya başlanır. Şunu hiç bir zaman unutmayın Excel Çarpma Formülleri her zaman = sembolü ile başlar. Konu Excel Çarpma İşlemi olunca (=) sembölünden sonra ÇARPIM yazılır ve çarpılmak istenen hücreler yazılır en sonunda Enter Tuşuna basılarak Excel çarpma işlemi bitirilmiş olacaktır. Örneğin D6 ve G6 hücrelerin çarpılması istenirse bizden =ÇARPIM(D6;G6) şeklinde yazarak işlemlerimizi yapabiliriz. Buradan sizlere ince bir noktadan bahsedeceğim. Eğer birden fazla hücre çarpılacaksa ÇARPIM formülünü yazmaya gerek duymadan da yapabilirsiniz. Mesela =D6*G6 gibi.

Excel Çarpma İşlemi
Excel Çarpma İşlemi

Excel Çarpma İşlemi Komşu Hücreler İçin

Bir üstteki başlıkta Excel Çarpma İşlemi ni mantık olarak az çok sizlere aktarmıştım. Bu başlık altın birbirini takip eden sıralı hücrelerde  excel çarpma işlemi nasıl yapılır buna bakacağız. Eğer bir üst başlıkta anlattığım gibi yapılırsa işlemler bir hayli uzayacaktır. Mesela 1000 adet hücre olursa o zaman ÇARPIM ifadesinden sonra 1000 adet hücremi yazılacak? Elbette ki hayır. Bu başlıkta biz bunların pratik formüllerini öğreneceğiz . Artık formüller yazıldıktan sonra keyfinize değecek yoktur 🙂 Formül yazıldıktan sonra hücre kilitleme yazımda bahsettiğim gibi formülün yazıldığı hücreyi kilitlerseniz artık kimse formül ile oynama yapamayacaktır. Şimdi Excel tablomuzu açalım ve D1 hücresinden D10 hücresine kadar yada A4 hücresinden G4 hücresine kadar olan ardışık hücrelerin çarpımında Excel çarpma işlemi nasıl yapılır, Excel çarpma formülü nasıl yazılır bakalım. Bir üst başlıkta anlattığım gibi yine hücrede formül yazılacak olan hücreye gelinir ve =ÇARPIM() şeklinde formül yazılır. Fakat bura formül yazılırken parantez iç kısmı değişecektir. =ÇARPIM(D1:D10) yada =ÇARPIM(A4:G4) olacak şekilde formül haline getirebiliriz. böylelikle karşımıza muhtemel çıkacak olan Excel Çarpma formülleri ni öğrenmiş olduk.

Excel Çarpma Formülleri
Excel Çarpma Formülleri

Böylelikle makalemizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bu makalemizde neler öğrendik sırası ile ele alacak olursak Excel Çarp denilince ne yapmamız gerekir bunu öğrendik. Beraberinde Excel Çarpma İşlemi nasıl yapılır bunu öğrendik. En sonunda karşımıza çıkacak olan Excel Çarpma Formüllerini öğrendik. Şimdilik bu öğrendiklerimiz fazlası ile işinizi görecektir. Umarım faydalı olmuştur. 

Paylaşılmayan Bilgi; Bilgi Değildir.

Lütfen Sesimi Daha Fazla Duyurabilmek  ve Sizlere ulaşabilmek adına Siteme Abone Olursanız Daha Geniş Kitleye Sayenizde Ulaşmış Olacağım. Teşekkürler.

 

3 YORUM

 1. Avatar
  Duvar Kaplama

  teşekkür ederim yardımcı oldunuz,güzel bir blog, güzel bir paylaşım.

  Saygilar Kenan

 2. Avatar
  Mehmet TAYFUN

  Harika olmuş hocam eline sağlık

YORUM YAZIN