Excel Bölme İşlemi

Excel Bölme İşlemi

Bu makalemizde ben sizlere detaylı bir şekilde konuyu açıklayacağım. Microsoft Excel programının hayatımıza getirmiş olduğu kolaylıkları saymakla bitiremeyiz. Bunlardan bir tanesi de Excel Bölme olayıdır. Öncelikle şunu bilmenizi özellikle isterim eğer Excel ile ilgili dört işlemlerden Excel Bölme işlemini daha önce kullanmamışsanız ya da konuyu hiç bilmiyorsanız kesinlikle doğru adrestesiniz. Bu makalemde ben sizlere detaylı bir şekilde Excel Bölme İşlemi konusunu ele alacağım. Benim sizden ricam ben burada Excel Bölme konusunu anlatırken daha önce başka sitelerde ya da aklınızda kalan bilgileri unutur ve yazdıklarıma odaklandığınız takdirde Excel Bölme işlemi konusunu eksiksiz bir şekilde öğrenmiş olacaksınız. Hazırsanız başlayalım.

Excel Bölme İşlemi

Öncelikle Excel de Bölme işlemine başlamak için mantık olarak günlük hayatımızda yapmış olduğumuz dört işlem mantığına göz atmamızda fayda vardır. Örneğin iki sayıdan bir tanesi diğerine bölündüğünde ne yapıyoruz; öncelikle Sonuç=Sayı1/Sayı2 şeklinde formül haline getiriyoruz. Sayı1 ve Sayı2 yerine istenen değerler yazılır ve sonuç Bölme yerine çıkar. Basit olarak aynı mantık ile devam ettiğimizde Excel Bölme olayını anı şekilde formül haline getirebiliriz. Mantığını kavradığımız takdirde konu anlaşılır olacak ve dolayısıyla Excel de Bölme işlemi de çok basit bir şekilde çözülmüş ve anlaşılmış olacaktır. Şimdi burada Excel Bölme işlemi konusunun daha iyi anlaşılması için konuyu görselleştirerek daha anlaşılır hale getirmek için örnek vererek konuya devam edelim. Şunu hiçbir zaman unutmayın Bilgisayar ortamında ya da bir yazılım ortamında bir şeyler yapmak için mutlak suretle kod ya da formül yazmamız gerekir. Bu makalemizde Excel Bölme işlemi konusu üzerinden devam ettiğimizden dolayı Excel Hücrelerini Excel Bölme Formül ile doldurmamız gerekir. Eğer formül yoksa aslında Excel hiç bir anlam ifade etmez bunu bilmemizde fayda var. Biz burada konunun daha net anlaşılması için Excel  Bölme işlemi konusunu görselleştirerek sizlere anlatmak istiyorum.

Excel Bölme İşlemi
Excel Bölme İşlemi

Şekilde üzerinden devam ederek Excel Bölme İşlemi ni yaparsak daha kalıcı ve öğretici olacağı kanaatindeyim. A1 hücresini E1 hücresine bölelim. Bölme işlemi sonunda Çıkan sonucu C7 hücresine yazdıralım. Burada şunu öncelikle kavramalıyız. Excel bölme işlemi sonunda sonuç nerde görünmesini istiyorsak ilgili hücreye gelinerek çift tıklanır ve Excel Bölme işlemi için formül yazılmaya başlanır. Ben önce formülü yazacağım sonra şekil üzerinden göstereceğim.

C7=BÖLÜM(A1;E1) şeklinde formül haline getirebiliriz. A1 hücresinin değeri 12 olsun. E1 hücresinin değeri 6 olsun bu iki değer üzerinden devam ederek işlem yapalım.

Excel Bölme İşlemi Sonucu
Excel Bölme İşlemi Sonucu

Bu şekilde yapılan Excel Bölme İşlemi sonuç olarak her zaman tam sayı olarak karşımıza çıkacaktır. İyi güzelde Excel bölme işlemi sonucunun tam olarak görülmesini istiyorsanız yapacağımız işlem nasıl olacaktır sizlere açıklayayım. Biraz önce C7=BÖLÜM(A1;E1) şeklinde formül kullanmıştık. Sonuç bize tam sayı olarak verilmişti. Bu şekilde formül yazmak yerine C7=(A1/E1) şeklinde yazılırsa o zaman küsuratlı halini göreceğiz.

Excel Bölme
Excel Bölme

Kısaca Excel de Bölme işlemi nasıl yapılır, Excel Bölme Formül nasıl yazılır ve çıkan sonucun yansımasını iki farklı yöntem ile öğrenmiş olduk. Umarım faydalı olmuştur. Lütfen takıldığınız noktalarda yorum olarak sormayı unutmayın.

Paylaşılmayan Bilgi; Bilgi Değildir.

Lütfen Sesimi Daha Fazla Duyurabilmek  ve Sizlere ulaşabilmek adına Siteme Abone Olursanız Daha Geniş Kitleye Sayenizde Ulaşmış Olacağım. Teşekkürler.

 

YORUM YAZIN