Excel Arama

Excel Arama

Öncelikle Merhaba . Bu makalemizde ben yine sizlere Excel üzerinden devam ederek Excel Arama konusunu sizler için açıklamaya çalışacağım. Excel arama denilince aklımıza ne geliyor. Excel arama yapma nasıl yapılır? Ecel arama formülleri var mı? Yok mu? buna bakacağız. Hatta Excel arama ile Excel Bul Formülü nün aynı olduğunu göreceğiz. 

Excel Arama Yapma

Öncelikle Excel sayfamızı açıyoruz. Sayfa açıldıktan sonra sayfa içerisinde bulunan metin içerisinde herhangi bir kelime yada rakam yada harf aramak istediğimizde başvuracağımız yöntem Excel Arama Yapma yöntemidir. İyi güzelde Excel arama yapma nasıl yapılır ona bakacağız. Sayfamız açık iken klasik olarak bildiğimiz tuş kombinasyon yöntemini kullanacağız. Ctrl+F kombinasyonu ile excel arama giriş yapmış oluyoruz.

Excel Arama

Ctrl+F kombinasyon tuşlarına basıldığında Excel arama yapma işlemlerinin açılacağı sayfa gelmektedir.

Excel Arama Yapma

Şekilde görüldüğü gibi 1 numaralı alan çalışma sayfamızdaki bilgilerdir. Burada Çalışma sayfamız açık iken Ctrl+F kombinasyonuna bastığımızda Excel Arama Yapma işlemlerimizi yapacağımız şekilde de görüldüğü gibi 2 numaralı pencere açılmaktadır. Açılan bu pencerede Aranan kısmına aramak istediğimiz kelimeyi yazarak Excel Arama işlemini başlatabiliyoruz. 3 ve 4 numaralı alanda arama işleminin nasıl yapılacağını söylüyor. 3 numaralı alan Excel arama yapıldığında sayfa içerisinde mevcut kaç tane varsa liste olarak hepsini birden getiriyor. 4 Numaralı alanda Excel arama yap dediğimizde ise sırası ile bularak bizlere getirmiş oluyor.

Excel Bul ve Değiştir

Dikkat edildiyse üstteki resimde Excel Arama ile Excel Bul ve Değiştir aynı kapıya çıkmaktadır. Excel Bul ve Değiştir penceresinde seçenekler butonuna basıldığında karşımıza Excel arama aşamasında detaylı arama yapacağımız alan açılmaktadır.

Excel Bul ve Değiştir
Excel Bul ve Değiştir

Burada detaylı şekilde filtreleme yaparak Excel arama konusunu istediğimiz formata getirerek arama yapabiliriz. Şimdiye kadar aslında Excel arama konusunu öğrendik. Excel arama konusu ile bağlantılı olan Excel bul ve değiştir konusuna değineceğiz. Biz arama yaparken bulma işlemini yaptık. Şimdi ise değiştirme işlemini yapacağız. Excel bul ve değiştir sayfasında değiştir sekmesi tıklandığında aşağıdaki alan açılmaktadır.

Excel Bul ve Değiştir 2

Burada değiştirmek istediğimiz kelimeyi Aranan kısmına yazıyoruz. Yeni kelimeyi Yeni Değer alanına yazıyoruz. Daha sonra tümünü değiştir diyerek hepsini birden değiştirdiğimiz gibi, değiştir butonunu kullanarak da sırası ile değiştirme işlemini yapabiliriz. Ben örnek olsun diye arama kelimesini bulalım ve bul kelimesi ile değişelim.

Excel Bul ve Değiştir İşlemi

Şimdiye kadar aslında klasik olarak Ctrl+F kombinasyonundan devam ederek yapmaya çalıştık aynı işlemleri Excel sayfamız açık iken üst menüden de yapabiliriz.

Excel Bul -Excel Değiştir

görüldüğü gibi üst menüden devam ederek de Excel arama yada Excel bul ve değiştir işlemlerini yapabiliriz. Bu makalemiz burada sonlanmış bulunmaktadır.

YORUM YAZIN