Excel Makro Yazma-Makro Yazmaya Giriş

Excel Makro Yazma-Makro Yazmaya Giriş

Excel Makroya Giriş

Excel Makro Yazma-Makro Yazmaya Giriş için Excel Bizlere çok güzel kolaylıklar sağlamıştır. Excel programı içerisinde yer alan Excel Visual Basic kod yazma ortamını kullanarak kod yazabilir ve bu yazılan kodları hazır hale getirerek sürekli kullanabiliriz. Örnek olarak Toplama işlemi, Çarpma İşlemi Bölme işlemini  yapmak için hazır fonksiyon haline getirebilir ve bunları kullanabiliriz. Bu makalemizde visual basic kod yazma ortamında kod geliştirmek için ortamı tanımaya çalışacağız. Daha sonraki yazılarımda detaylı bir şekilde sizlere anlatacağım. Öncelikle Visual Basic kod yazma penceresi ne nasıl geçiş yapacağız. Onu öğrenelim. Excel programımızı çalıştırıyoruz. Çalıştırdıktan sonra; Üst Menüden Geliştiriciler Sekmesine oradan Kod Görüntüle Menüsünde devam ediyoruz.

Excel Makro Açma Menü

Kod Görüntüle Menüsünden sonra karşımıza visual basic kod yazma penceresi açılacaktır.

Excel Visual Basic kod Yazma Penceresi

1 Numaralı alan ilgili Excel Visual Basic Kodları’nın Yazılacağı penceredir.

2 numaralı alan Excel ortamında hazırlanan Çalışma Kitabını ve Çalışma Sayfalarının yer aldığı kısımdır.

3 Numaralı kısım gerekli ayarların yapılacağı menüdür.

4 Numaralı alan ise yazılan Excel Visual Basic kodları nın  çalıştırılması için kullanılacak olan kısımdır.

Kod yazma penceresinde Çalışma Kİtabı yada Sayfa sekmesinde ayarların yapılması için bir kere maus ile tıklandıktan sonra  Üst Menüden Wiew sekmesinden devam ederek Çalışma Sayfaları yada Çalışma kitabı ile ilgili ayarların yapılacağı Properties penceresini Açıyoruz.

Excel Makro Properties Penceresi

Bir defaya mahsus Properties penceresi açıldıktan sonra Projemizde Kaç adet sayfa var ise hepsi için kullanabiliriz. Bunun için Properties Penceresi En üst kısımda yer alan sayfa isimlerinin yazılı olduğu açılır menüyü kullanarak sayfalar arası geçiş yapabiliriz. Seçilen sayfalar için ayrı ayrı ayarlar yapabiliriz.

Excel Makroya Giriş Dersimiz Kısaca Bu şekildedir. 

Paylaşılmayan Bilgi; Bilgi Değildir.

Lütfen Sesimi Daha Fazla Duyurabilmek  ve Sizlere ulaşabilmek adına Siteme Abone Olursanız Daha Geniş Kitleye Sayenizde Ulaşmış Olacağım. Teşekkürler.

 

YORUM YAZIN