Direnç Nedir

Direnç Nedir

Direnç nedir?????Bu makalemizde günlük hayatta elektronik ile uğraşanların karşısına çok çıkan bir kavram olan direnç kavramından bahsedeceğim. Direnç nedir, Direnç hesaplama nasıl yapılır, direnç renk kodları ve direnç renk hesaplama gibi başlıklar ile konuyu sizlere açıklamaya çalışacağım. Öncelikle Direnç nedir tanımına bakalım ve detaylı şekilde konuya açıklık getirelim.

Direnç Nedir

Ben burada biraz teknik olarak tanımını yapmaya çalışacağım. Zaten eğer direnç nedir sorusun soruyorsanız kendinize az çok direnç ile ilgili bilgi sahibi olduğunuzu kabul ediyorum. Tanım olarak direnç; Elektrik devrelerinde bir iletken üzerinden geçen elektrik akımının geçme esnasında karşılaşmış olduğu zorluğa direnç denir. Aklınızda canlandırabilmek için mekanik sistemlerde sistemlerin sürtünmesinden dolayı meydana gelen zorlanmadır. Direncin birimi Ohm dur. Direnç  büyük R harfi ile gösterilir. Elektronik devrelerde sembol olarak iki farklı şekilde gösterilir.

Direnç Nedir

Şekilde görüldüğü gibi her iki sembol elektrik anlamında direnç kavramını göstermektedir.

Direnç Hesaplama

Bir üst başlıkta direnç nedir kısaca tanımlama çalıştık. Bu başlık altında direnç hesaplama nasıl yapılır bunu öğrenmeye çalışacağız. Direnç hesaplama Bir elektrik devresinde ohm yasası ile hesaplanır. Volt, Amper ve Direnç kavramları tamamen birbirine bağlı kavramlardır. Kısaca bir iletkenin direnci(R); iletkenin iki ucu arasındaki gerilimin(V) iletken üzerinden geçen akıma(I) bölünmesi sonucunda bulunur. I=V/R olarak formüle edilebilir. Şimdiye kadar öğrendiklerimiz aslında teorik olarak bilinmesi gerekenlerdir.

Direnç Hesaplama

direnç renk kodları-direnç renk hesaplama

Bu başlık altında direnç üzerinde bulunan direnç bandı kısmında yer alan renk kodlarını açıklamaya çalışacağım. Dirençler üzerinde yer bantlarda renkler bulunmaktadır. Bu renklerin hepsinin belli bir kodu bulunmaktadır. Bu kodlardan dolayı bizler direnç değerini öğrenmiş olacağız. Bizler direnç üzerinde yer alan şeritlerden direnç değerini çıkarabiliriz. Dirençler üzerindeki bant sayılarına göre 4,5 ve 6 olmak üzere kendi aralarında ayrılır. Ben burada 4 bantlı direnç ile başlayarak direnç renk kodları nı kullanıp direnç değerlerini bulacağız.

4 bantlı direnç

Direnç üzerinde yer alan İlk iki şerit bizlere direnç değerinin ilk iki rakamını vermektedir. Üçüncü şerit ise, ilk iki rakamdan sonra kaç tane sıfır ekleyeceğimizi gösterir.   Dördüncü şerit ise toleransı ifade eder.

Direnç Renk Kodları

Şimdi direnç renk kodları nı kullanarak konunun daha net anlaşılması için bir örnek ile davam edelim. Örnek olsun diye Kırmızı-Kırmızı-Kahverengi-Sarı şerit olan bir direnç değerini direnç renk kodları nı kullanarak yapmaya çalışalım.

Direnç Renk Kodları Tablosu

Direnç Renk Kodları tablosuna baktığımızda Kırmızı renginin 1.band ve 2.bant larda kat sayıları 2 olarak verilmiştir. O zaman her iki renk kırmızı olduğundan dolayı Yan yana her iki rengin kodları gelecektir. Yani 22 olarak karşımıza çıkmaktadır. Üçüncü renk kahve rengi olarak karşımıza çıkmaktadır. 3. rengin kahverengi olması çarpanı 10 üzeri 1 olarak verilmektedir. Yani oda 10’a denk gelmektedir. 10 ile 22 yi çarptığımızda 220 olarak karşımıza çıkmaktadır. Buda direnç değerini vermektedir. Resimdeki direnç için Direnç Renk Kodları tablosuna bakarak 220 ohm olarak öğrenmiş olduk.

5 bantlı direnç-6 bantlı direnç

Mantık olarak aynıdır. 4 bantlı direnç ile 5 bantlı direnç arasında fark yoktur. 5 bantlı dirençte ilk üç rakam yan yana yazılır 4. rakam çarpan olur. 5. rakam tolerans aralığı olur.  Şimdi konu daha net anlaşılsın diye direnç renk kodları nı kullanarak örnekleyelim. Direnç üzerindeki renk çizgileri beş adet ise (5 bant direnç) 1 ‘nci, 2’nci ve 3 ‘ncü renkler basamak değeri, 4. renk çarpan’dır. 5. renk ise direncin tolerans değeridir. 6 bantlı direnç de aynı mantıktadır. Ben aşağıda şeklini verdiğim tabloya bakarak konu daha net anlaşılır.

5 bantlı direnç-6 bantlı direnç son

Böylelikle konunun sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bu makalemizde Direnç nedir bunu öğrendik . Direnç Renk kodlarını öğrendik. Direnç hesaplamayı öğrendik. Umarım faydalı olmuştur.

 

 

YORUM YAZIN