cctv nedir

cctv nedir

Bu makalemde ben sizler için derlediğim yeni bir konu hakkında bir şeyler aktarmaya çalışacağım. CCTV kelimesini çok duymuşsunuzdur. Bende şahsen ilk duyduğumda çok merak etmiştim. CCTV nedir? CCTV denilince aklımıza ne geliyor? Aslında CCTV kelime olarak belki yabancıyız. Ama Günlük hayatımızda herkesin kullandığı Çevre Güvenlik Kamerasının ta kendisi olmaktadır. Evet tam bu noktada CCTV demek Çevre Güvenlik Kamerası demektir. Bu makalemde ben sizlere yabancı kaldığınız bu iki kavramı anlatacağım. İyide CCTV  Çevre Güvenlik Kamerası(kapalı devre televizyon) ne alaka diye sormuşsunuzdur muhtemelen 🙂 Biri Türkçe Diğeri İngilizce olarak ifade ediliyor. CCTV demek Close Circuit TeleVision demektir. Görüldüğü gibi baş harflerinin kısaltılmış halidir.

CCTV

CCTV(Kapalı Devre Televizyon)

Evet bir önceki paragraf da konuya giriş yapmıştık. CCTV demek; (Close Circuit TeleVision) demektir. Yani Türkçesi Kapalı Devre Televizyon demektir. Yani Çevre Güvenlik Kamera Sistemi olarak da alınabilir. CCTV sistemlerinde ilgili sistemin çalışması için CCTV sistemlerinde kamera ilgili yere montajı yapılır. Daha sonra kameradan lokalde bulunan kayıt cihazına CCTV kablosu ile görüntü aktarılır. Oradan da televizyona yada ekrana görüntü aktarılır ve izleme yapılır. Mantık olarak televizyon ile aynı mantık da çalışır. Aradaki tek fark; Televizyon merkezden açık ve geniş kullanıcı kitlesine yayın yaparken, CCTV lokal de çalışır. Aradaki tek fark budur. CCTV sistemlerinde isminde de anlaşılacağı gibi kapalı devre olduğundan dışarıdan herhangi kimsenin sisteme erişmesi mümkün değildir. Bu anlamda Televizyonlardaki karasal yayından farklıdır. CCTV en geniş haliyle Bankalar olabilir, fabrikalar olabilir, okullar olabilir vs. gibi  alanlarda kullanılabilmektedir. 

CCTV (Kapalı Devre Televizyon) Sistemleri

CCTV sistemleri demek aslında bünyesinde birden fazla bileşenden meydana gelmektedir. Ben burada bu bileşenlerin detayına girmeyeceğim. Bu bileşenlerden en önemlilerini sizler içi anlatacağım. Birinci olarak olmazsa olmazımız olan CCTV kamerası, CCTV Kablo ve Çeşitleri , CCTV Kayıt Cihazı ve CCTV Switcher olmak üzere belli başlı önemli olan başlıkları sayabiliriz. Bu makalemizde kısaca CCTV demek ne demektir. Onu anlamış olduk. CCTV kelimesi ne anlama geliyor onu öğrenmiş olduk. Bir Sonraki makalemizde bileşenler üzerinde detaylı bir şekilde konuya açıklık getireceğiz. Şimdilik Bu kadar Bilgi yeterlidir. CCTV çeşitleri nelerdir ileriki zamanlarda bunu sizlere açıklamaya çalışacağım.

 

 

Etiketler

YORUM YAZIN