CCTV Koaksiyel Kablo

CCTV Koaksiyel Kablo

Daha önceki makalemde CCTV nedir başlıklı yazımda CCTV hakkında kısaca bahsetmiştim. CCTV nedir yazımda CCTV bileşenleri ile ilgili bahsedeceğimi sizlere aktarmıştım. Bu makalemde CCTV Kablo çeşitleri nelerdir onlara bakacağız. Bunları sizlere başlık başlık açıklamaya çalışacağım. Öncelikle herkes tarafından bilinen ve kullanılan CCTV kablo çeşitlerinden bahsedeceğim. CCTV koaksiyel kablo elektriksel olarak yoğunluğun olduğu yerde çok kullanılan bir kablo türüdür. İlk CCTV koaksiyel kablosu 1950 li yıllarda yapılmıştır. Koaksiyel kablolar farklı sinyal türlerinde kullanılabilir. Örneğin hem analog hem de dijital sinyal sinyalleri taşıyabilir. Örneğin 50 ohm luk kablolar dijital sinyal taşırken 75 ohm luk kablolar ise analog sinyaller taşır. 

CCTV Koaksiyel Kablosu

Bu başlık altın ben sizlere CCTV kablo çeşitlerinden Koaksiyel Kablo nedir bunu sizlere açıklamaya çalışacağım. CCTV Koaksiyel kablo dış darbelere karşı izolasyonu iyi yapılmış kablo olarak karşımıza çıkmaktadır. Hatta günümüzde yaygın olarak kullanılan bir kablo türüdür. Orta ve uzun mesafelerde kullanılır. Genellikle radyo frekansta kullanılan bir kablo türüdür. Genel itibari ile iç içe geçirilmiş 4 maddeden meydana gelir. En iç kısımda sinyalleri taşıyan kısım mevcuttur. En içteki kısmı çevreleyen hemen üstünde yalıtkan madde mevcuttur. Yalıtkanın çevresini saran iletken tel örgü mevcuttur. Burada dikkat etmemiz gereken yada en önemli özellik bu iletken telin topraklanmış olmasıdır. En dışta ise koruyucu kılıf olan malzeme vardır.

cctv koaksiyel kablo

Şekilde görüldüğü gibi A , B, C ve D bölümlerinde de görülmektedir. Burada belki bilmemiz gerek en önemli nokta CCTV Koaksiyel kablo da B ile gösterilen malzemenin topraklanmış olmasıdır. CCTV koaksiyel kablo da eğer sarılı kısım topraklanma olmaz ise Elektromanyetik yayan cihazların yanında geçmesi durumunda görüntü bozulmasına hatta komple kaybına sebebiyet verebilir.

CCTV Koaksiyel Çeşitleri

Koaksiyel kablolarda kodlar genellikle RGX(X) şeklinde verilir. Burada ilk gelen RG harflari Radio Guid kelimesinin baş harfleridir. Burada X harfi ise rakamlardan oluşan bir harf dir. Örneğin RG6, RG5 gibi. Koaksiyel kabloda önemli olan diğer bir konu kablonun empedansı ve omaj değeridir. Bu değerler bizlere kablonun elektriksel anın da elektriğe karşı gösterdiği direnç olarak da alınabilir. Bu anlamda alınan kablonun üzerine bakıldığında kablonun sahip olduğu RG kodu çok rahat bir şekilde görülebilir. Aşağıda örnek olsun diye Koaksiyel kablo çeşitleri şekilde gösterilmiştir.

CCTV Koaksiyel Kablo Çeşitleri

CCTV RG-8: Direnç değeri 50 ohm dur. Yerel alan ağlarında kullanılır.

CCTV RG-6: Direnç değeri 75 ohm dur. Genellikle televizyonlarda ve kablo tv de kullanılır.

CCTV RG-11: Direnç değeri 75 ohm dur. Genellikle televizyonlarda ve kablo tv de kullanılır.

CCTV RG-58: Bununda değeri 50 ohm olarak karşımıza çıkar. 

CCTV RG-58/U: Bununda değeri 53.5 ohm olarak karşımıza çıkar. Thinnet bilgisayar ağlarında kullanılır.

CCTV RG-58A/U: Bununda değeri 50 ohm olarak karşımıza çıkar. Thinnet bilgisayar ağlarında kullanılır.

CCTV RG-59: Bununda değeri 75 ohm olarak karşımıza çıkar. Kablo TY bağlantılarında kullanılır.

CCTV RG-62A/U: Bununda değeri 93 ohm olarak karşımıza çıkar. IBM 3270 terminalleri ve ArcNet ağlarında kullanılır. Kısaca bu makalemiz bu kadar. Umarım faydalı olmuştur. Kalın sağlıcakla

YORUM YAZIN