Bitlisin Muhteşem İlçesi Tatvan

Bitlisin Muhteşem İlçesi Tatvan

Bitlis ilinde hep bahsederlerdi. Özellikle İlin Tatvan İlçesinden Bahsederlerdi. Bende çok merak etmişimdir. Umarım sizlerde en az benim kadar merak etmişsinizdir. Ama biraz sabırlı olun anlatmaya başlayalım.

Adım Adım Bitlis Tatvan ilçesine yolculuk nasıl geçti anlatayım. Çok merak etmişimdir hatta yıllarca hep hayalimde Tatvan ilçesine gitmekti. Nihayet gideceğim gün geldi ve yola çıkmaya başladık. Yola çıkarken hani doğu Anadolu bölgesinde bir ile gidecek olması hasebiyle ilk etap da acaba beni nasıl dağlar, acaba nasıl mağaralar bekliyor düşüncesi hâsıl olmadı dersem yalan söylemiş olurum. Yine de hazırlıklı gidelim dedim ve Bingöl İlinden yola koyuldum.

Yaklaşık 3 saat süren yolculuk esnasından Muş İlinden geçerek sonunda varmış oldum.  Ama ilk gördüğümde bir hayli şaşırmıştım. Çünkü kafamdaki Bitlis ile gördüğüm manzara arasında dağlar kadar fark vardı. Tabi giriş kısmında yolun sol kesiminde benzinlik istasyonu mevcut du. Orada kısa da olsa mola verdik. O esnada sağa sola bakınmaya başladım. Birde ne göreyim muhteşem bir belediye binası(Açıkçası ben tek katlı bir bina bekliyordum) ve yoğun ve akıcı bir trafik. Açıkçası şaşırdım.

Tatvan Belediyesi Hizmet Binası

İlçeye ilk gidişimiz hasebiyle nereleri gezelim konusunda bilgi sahibi olmadığımız için sorduk petrol ofisi çalışanlarına. Nereleri gezelim diye sorduğumda bize dedi ki abi görmüş olduğun dağın arka kesiminde(eliyle işaret ederek) nemrut gölü var orayı gezmeden gitmeyin. Saate baktım saat 14:30 baya acıkmıştım. Önce yemek mi göl mü konusunda biraz düşündüm. Çünkü yanımda ailemde vardı özellikle paşam vardı acıkmıştı. Baba yemek baba yemek sesleri beni gidip gitmeme konusunda kararsızlığa itti. İçimde bir ses “sen önce git gölü ziyaret et gel yemek her tarafta var”. Neyse oğluma 1 simit aldım yemeye başladı J ben de çaktırmadan yola koyulmaya başladım.  Oradan çıktık yola nemrut gölüne devam ediyoruz. Kendi kendime dedim yol böyle ise harika. Neyse uzatmayayım yol ilerledikçe iyiki geldik demeye başladım. Çünkü yukarı çıktıkça muhteşem Tatvan manzarası her yönüyle görülür halde resim olarak netleşmeye başlıyor.

Yolda yukarı doğru çıkarken ilk 2 ya da 3 km sini asfaltlamışlardı.  Belli bir yerden sonra yol komple kilit taşlar ile döşenmiş ama bana göre kilit taş, kilit taş olmaktan çıkmış vaziyetteydi. Bu arada arabanızla gittiğinizde dönüşte rot ve balans yapmayı unutmayın :))))) Yaklaşık olarak yarım saat süren yolculuk sonrasında nihayet vardık meşhur nemrut krater gölüne. Eğer gitmeyi düşünürseniz ki bence gidin mutlaka giderken yanınızda yiyecek falan götürmeyi de ihmal etmeyin. Çünkü yol boyunca yabani hayvanlar ile karşılaşabilirsiniz. Gerçi ismi yabani hayvan ama sürekli gel gitler olduğu için evcil hayvan gibi takılırlar. Gidiş ve dönüş de arabanızdan inerek hayvanlara yem vermeyi unutmayın hatta selfie resim bile çekin. 🙂 Ayılar, Keklikler, Domuzlar vs. tam bir safari yolu olmuştu.

 Neyse konu dağılması J vardık meşhur Nemrut Gölüne gerçekten harika manzarası var. Tam kartpostallık resimler çekebilirsiniz 😉  helede durağan halde ki suyun verdiği huzur ve gökyüzü yansıması sonucunda göl renginin komple maviye bürünmesi ve etrafında dağların yükselmesi, yükselen dağların eteklerinde yabani hayvan seslerinin gelmesi …… daha burada sayamadığım bir sürü özellik.

Gerçekten 1 saat kaldık orda resmen deşarj olmuş olarak geri dönüyorsun ve döndüğünde hayat var diyerek devam ediyorsun. Neyse akşama kalmayalım diye dönüş yoluna geçtik. Yine aynı şekilde yarım saatlik bir yol ve akabinde meşhur Tatvan. Vardık merkeze nemrut gölü ardında sahilde 1 saat kadar tur attık.  İyice yorulduk ve deşarj olduktan sonra artık sıra geldi boğazlar meselesine :))))) Sorduk nerede yemek yenilir diye. Bize sahil kenarında bir kaç yer ismi verdiler. Neyse birinde karar kıldık ve düştük yola. Reklam olsun diye isim vermeyecem 😉 Söylenmiş olan yere vardığımızda bir an acaba yanlış yere mi geldik, acaba burası fatura ödenecek yermi diye düşündüm. çünkü kasada para ödemek için abartısız söylüyorum 20 kişi sırada bekliyordu. Neyse vardık içeri oturduk. Güleryüzlü garsonlarıyla, hijyenik ortamıyla veeeeee en önemlisi manzarası ile tam da yemek yenilecek bir yer. Etrafa bakınınca(Vangölü Manzarası, Yeşiliği ve Sakinliği yönünde baktığımda) kendimi İstanbul Sarıyer’de hissetim. Konu dağılması garson geldi. Sipariş aldı. Tabiki Meşhur Büryan

Büryan

Unutmayın tatvana giderseniz aç gidin. Aç gidin ki büryanın muhteşem kokusu lezettini olduğu gibi alasınız 😉 buda işin püf noktası kimseye söylemeyin J Neyse karnımız doydukça zaman ilerledikçe sevinç yerine hüzüne bırakmaya başlıyor. Çünkü dönüş saati yaklaşıyor. Yemekten sonra sahil kenarında 2 tur attık ve yola koyulduk. Bingöl iline devam ettik Elveda Tatvan. Elveda Bitlis. Ayrıca Tatvan Belediyesine Yapmış oldukları hizmetlerden(Temizlik, Çocuk Parkları) dolayı Belediye Personeline Çok teşekkür ederim..

 

 

Başka bir yazımda buluşmak dileğiyle kalın sağlıcakla…..

Bunlarda İlginizi Çekebilir

3 YORUM

  1. Avatar
    Eric Jones

    Merhaba çok güzel elinize sağlık

YORUM YAZIN