Bilgisayarda RAM Bellek ve Özellikleri

Bilgisayarda RAM Bellek ve Özellikleri

RAM Bellek Nedir? RAM nedir?

RAM Kelimesi ingilizce dilinden gelen “Random access Memory” kelimelerinin baş harflerinin kısaltılmış halidir. Genel anlamda depolama alanı olarak da tanımlanabilir. Ram bellek cihazının normal harddiskten farkı verilerin sürekli olarak değil de geçici olarak saklandığı bir depolama birimi olarak tanımlanabilir. Normal depolama birimlerinde veri sürekli olarak sağlanırken RAM bellek de veriler geçici olarak saklanır. Elektrik kesintilerinde yada bilgisayarın restart edilmesinde tamamen boşaltılır. Kısaca RAM bellek bir tür geçici veri depolama birimi olarak tanımlanabilir. Birmi Mb yada Gb olarak belirlenir.  Böylelikle RAM Bellek nedir yada RAM nedir sorularına açıklık getirmiş olduk.

RAM Bellek

Bilgisayar RAM öğrenme ve Bilgisayar RAM Bakma

Bir üstteki başlıkta RAM bellek nedir yada RAM nedir gibi sorulara cevap vermiş olduk. Şimdi sırası ile Bilgisayarda kullanmış olduğumuz RAM kısmını nasıl öğreniriz . Ona bakalım. Bilgisayarlarda Ram performansı doğrudan etkileyen bir bileşendir. Kullanmış olduğumuz bilgisayarlarda RAM nasıl öğrenilir ona bakalım. Ben burada sizlere Bilgisayarda RAM öğrenme noktasında  iki farklı yöntem den bahsedeceğim. 

  • Masaüstü’nde Bilgisayarım simgesine sağ tıklanır açılan pencerede “özellikler” bölümüne girilir ve oradan bakılabilir.
RAM Öğrenme Bilgisayar
  • İkinci yöntem olarak bilgisayar ile ilgili tüm sistem ayarlarının öğrenileceği pencereden öğrenme yöntemidir. Bilgisayar Ram öğrenme nin ikinci yöntemi için Klavyeden Win + R tuşlarına aynı anda basıyoruz. Tuş kombinasyonuna basıldıktan sonra açılan Çalıştır penceresinde “Msinfo32” yazılır ve Enter tuşuna basılır.
    Bilgisayar RAM öğrenme İkinci Yöntem

Bilgisayar RAM Temizleme veya RAM bellek temizleme

Günlük hayatımızda kullanmış olduğumuz Bilgisayarlar uzun süre açık kaldığında veya işlem yoğunluğu olduğundan doğal olarak Bilgisayarda donma ve yavaşlama meydana gelir. Bu oluşacak donma yada yavaşlamanın önüne geçmek adına yapılacak olan en basit işlem Bilgisayar ram temizleme yada  Ram bellek temizleme olayıdır. Normal bir bilgisayarda hiç bir program çalıştırılmazsa dahi işletim sisteminden dolayı ram bellek de belli bir yoğunluk oluşur. Bazen bu yoğunluk %0  yada %10 lara kadar çıkabilmektedir. Bilgisayarda kullanılan ramin temizlenmesi için ilk önce kullanılan Ram bellek ne kadardır ona bakmak lazım.  Şimdi adım adım Bilgisayar RAM temizleme yada RAM bellek temizleme olayına başlayalım. RAM temizleme için görev yöneticisini açmamız gerekmektedir. Görev yöneticisini açmak için başlat manüsünden görev yöneticisi yazılır ve Enter Tuşuna basılır.

RAM Bellek Temizleme

Açılmış olan Görev yöneticisi sayfasında 1 Numaralı alanda açık olan ve RAM den yiyen program listesini göstermektedir. 2 Numaralı alanda açık olan programların Toplamda ne kadar RAM yediklerini gösterir. 3 Numaralı alanda her bir programın ne kadar RAM yediğini gösterir. Burada ram temizleme olayı için kapatmak istediğimiz program üzerine gelerek maus ile seçme işlemini yaptıktan sonra 4 numaralı alanda Görevi sonlandır sekmesine basarak RAM temizleme olayını yada RAM Bellek temizleme olayını gerçekleştirmiş oluyoruz. Kısaca RAM Temizleme yada RAM bellek temizleme olayı bu kadar.

Bilgisayar RAM Yükseltme

Bazen kullanılan bilgisayarlar iş yoğunluğuna göre yetersiz gelebilmektedir. Bundan dolayı RAM takviyesi ne Yada RAM Yükseltme olayını gerçekleştirmek en mantıklı olanıdır. Bunun için en basit yöntem Fiziksel olarak RAM değişikliği yada RAM takviyesi yapmaktır. Öncelikle RAM Yükseltme yada RAM takviyesi için Bilgisayarda alan var mı ona bakmak lazım. Eğer RAM konulacak bir alan var ise takviye yapılır. Böylelikle Bilgisayar RAM Yükseltme olayını gerçekleştirmiş oluyoruz.

RAM Takviyesi

RAM bellek görevi yada RAM bellek ne işe yarar

Ram Belleğin temel görevi belleğe verilen verileri kendi haznesinde tutmaktır. Bilgisayar ortamında çalıştırılan bir program programın yüklenmesi esnasında veriler ram bellek ortamına gider. Burada depolanır. Sabit diske gitmesi gereken bilgileri hafızasında tutar. Gelen her komutta bu bilgileri hard diske yönlendirir. Ve bu işlemleri aşama aşama yapar. Bundan dolayı RAM bellek ne kadar yüksek olursa bilgisayarın o kadar hızlı çalışması demektir. Bir bilgisayarın geçici hafızası yani RAM bellek ne kadar yüksek olursa o kadar veri depolar buda beraberinde o kadar fazla işlem demektir. Kısaca sabit disk ile Kullanıcı arasında köprü görevini görür. 

Bu makalemde kısaca RAM bellek nedir, RAM bellek görevi nedir, RAM bellek ne işe yarar, Bilgisayar RAM yükseltme, Bilgisayar RAM temizleme gibi kavramlar üzerinde durdum ve konuya açıklık getirdim. Umarım faydalı olmuştur. Kalın sağlıcakla.

Paylaşılmayan Bilgi; Bilgi Değildir.

Lütfen Sesimi Daha Fazla Duyurabilmek  ve Sizlere ulaşabilmek adına Siteme Abone Olursanız Daha Geniş Kitleye Sayenizde Ulaşmış Olacağım. Teşekkürler.

YORUM YAZIN