Bilgisayara İp nasıl verilir

Bilgisayara İp nasıl verilir

Daha önceki makalem de mevcut bir bilgisayarda ip adresi nasıl nasıl öğrenilir konusunda gerekli açıklamaları yapmıştık. Eğer ip adresi nasıl öğrenilir bilmiyorsanız makaleme ulaşmak için tıklayınız. Bu makale de ben sizlere sıfır kurulumu yapılmış olan bir bilgisayara ip adresi nasıl verilir bunlara değineceğiz. Şunu unutmayalım ip adresi bir anlamada bilgisayarın kimlik numarası olarak da bilinebilir. Bilgisayarlar birbirleri ile haberleşirken ip adresi ni kullanırlar. Bilgisayara ip adresi verme işlemlerine hazırsanız adım adım başlayalım. Bu makalemden sonra artık Bilgisayara ip adresi verme işlemlerini çok basit bir şekilde yapacaksınız.

Bilgisayara İp adresi verme

Bilgisayara ip adresi verme işlemlerine geçmeden önce ip adresi verme işlemlerinin yapılacağı alanı açmak gerekir. Öncelikle ben kendi bilgisayarımdan windows 10 kullanıyorum. Bilgisayara ip adresi nasıl verilir sorusuna cavep verirken windows 10 üzerinden devam ederek sizlere cevap vermiş olacağım. Mantık olarak aynıdır. Windows 7 yada windows 8 kullanıyorsanız bu işletim sistemlerinde de bilgisayara ip adresi verme olayı aşağı yukarı aynıdır. Versiyon farklılığından dolayı izlenecek olan yol kısmen farklı olabilir. Ama hepsi aynı kapıya çıkmaktadır. Adım adım Bilgisayara ip adresi nasıl verilir hep birlikte bakalım.

Bilgisayar ekranının sağ alt köşesinde Ağ kısmına gelinerek sağ tıklanır. Ardından ağ ve internet ayarları öğesini açın kısmından devam edilir.

Bilgisayara İp adresi verme

Açılan pencere de Bilgisayara ip adresi atama için Ethernet >>Bağdaştırıcı Seçenekleri Değiştir kısmından devam edilir

Bilgisayara İp adresi nasıl verilir

Bağdaştırıcı seçenekleri değiştir denildikten sonra açılan sayfada Ethernet kısmına gelerek sağ tıklanır ve özellikler denilir

Bilgisayara İp adresi atama

Özellikler denildikten sonra Açılan Ethernet Özellikler sayfasında IPv4 seçeneği çift tıklanır. Çift tıklandıktan sonra ip adresi atama yapılacak olan sayfa açılmaktadır.

ip adresi atama

Burada genel olarak eğer internet bilgisayarı olarak kullanılıyorsa genel olarak Otomatik olarak bir IP adresi al seçeneğini seçmeniz önerilir. Eğer internet bilgisayarı olarak değil de ağ da çalışan bir bilgisayar ise o zaman bilgisayara ip atama işlemlerini yapmak gerekir. Çünkü kapalı bir network ortamında çalışıldığından haberleşme ip adresi üzerinden yapılacaktır. Kullanmış olduğunuz network ip topolojisine göre ip adresini, Alt ağ maske ve varsayılan ağ geçidi kısımlarını doldurarak Bilgisayara ip verme işlemlerini bitirmiş oluyoruz. Böylelikle Bilgisayara ip adresi nasıl verilir sorusunun da cevabını vermiş olduk. Kalın sağlıcakla.

 

 

YORUM YAZIN